ČNB zvýší počet kontrol


			ČNB zvýší počet kontrol
14.4.2014 Regulace trhu

Česká národní banka na konci loňského roku rozšířila kontrolní tým, který se bude věnovat nepoctivým finančním a pojišťovacím poradcům. Ti si mohou přijít až na několik stovek tisíc korun měsíčně, přitom pokuta, kterou uděluje ČNB, by neměla být vyšší než roční příjmy potrestaného.

Nadprůměrné výdělky umožňuje mimo jiné i systém multi-level marketing, který se nelíbí ani úřadům nebo ČNB. A takový systém může být v pojišťovnictví nebo bankovnictví podle Tomáše Síkory z ČAP problémem, jelikož zde nese riziko pouze klient.

Pro poradce je nejsnazším zdrojem zisku investiční životní pojištění, které je ale zároveň nejméně transparentním produktem. Celková provize za zprostředkování dosahuje až dvou set procent ročního pojistného. Informační povinnost ale zatím o výši skrytých poplatků za zprostředkování u tohoto produktu neplatí. Zákon, který tuto povinnost měl zavádět, nestihla prohlasovat minulá sněmovna. Pět největších sítí, které tvoří zhruba 70 procent trhu, inkasuje ročně na provizích podle odhadů zhruba šest miliard korun.

iHNed.cz

Zdroj: iHNed.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články