EIOPA: Zátěžový test evropských pojišťoven ukončen


			EIOPA: Zátěžový test evropských pojišťoven ukončen
1.12.2014 Regulace trhu

Evropský regulační úřad EIOPA provedl za posledních sedm měsíců zátěžové testy pojišťoven. Téměř čtvrtině hrozí v budoucnu problémy s plněním závazků vůči pojištěncům, pokud přetrvají nynější mimořádné nízké úrokové sazby, a tím i nízké výnosy z bezpečnostních investic.

V zátěžových testech úřad EIOPA zkoumal především výši kapitálových rezerv, z nichž by pojišťovny mohly vyplácet nároky pojištěnců, a hodnotil je na základě různých scénářů.

„Pokračování současné situace nízkých výnosů by mohlo vést k tomu, že některé pojišťovny by měly za 8-11 let problémy s plněním závazků vůči svým pojištěncům,“ uvedla úřad EIOPA. Její požadavek na kapitál nesplnilo 24 procent testovaných firem, úřad ale jejich jména nezveřejnil.

Kapitálové kritérium EIOPA by měly splnit velké společnosti jako Allianz, Axa a Generali, řekli agentuře Reuters analytici odvětví. Více ohroženy jsou menší pojišťovny, které měly potíže projít scénářem „dvojitého úderu“, kdy klesají ceny investičních aktiv a zároveň roste hodnota budoucích závazků.

EIOPA uvedla, že zátěžových testů se zúčastnilo 60 pojišťovacích skupin a 107 individuálních pojišťoven ze všech 28 zemí EU plus Norska, Švýcarska a Islandu. Prověřované pojišťovny se na objemu vybraného pojistného v Evropě podílejí 55 procenty.

 

Podrobnou zprávu vyhodnocující jednotlivé země EU naleznete ZDE.

 

Reuters, E15.cz

 

Zdroj: Reuters, E15

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články