Vláda na včerejším jednání odmítla návrh ČNB na omezení provizí


			Vláda na včerejším jednání odmítla návrh ČNB na omezení provizí
24.2.2015 Regulace trhu

Jak jsme vás již informovali, ČNB se pokusila, prosadit rozložení platby provizí za investiční životní pojištění ze dvou na pět let. Vláda však svým rozhodnutím rozložení provizí do novely zákona o pojišťovnictví nepustila.

Tato regulace měla mít za cíl omezení nekalých praktik na českém trhu a takzvaného přepojišťování. Kterým je poškozován nejen klient, ale i samotné pojišťovny. Návrh byl však smeten ze stolu, jelikož by podobný zásah vlády poškodil tržní principy a smluvní volnost.

„Zákon nemůže sloužit k omezování nabídky produktů na trhu, tím spíše těch, které podléhají regulaci podle práva EU,“ uvedl ministr financí, jako zdůvodnění rozhodnutí vlády.

Snaha ČNB prosadit tuto regulaci, je dlouhodobá. Již dříve se pokusila rozložení provizí regulovat svým úředním sdělením pro distribuční sítě. Ve sdělení nabádala, k rozkládání provizí u smluv s délkou trvání více než 5 let.

„Rozložení provize v čase představuje obezřetnostní mechanismus, jehož cílem je zmírnit riziko možných finančních ztrát pojišťoven plynoucích z pohledávek za pojišťovacími zprostředkovateli z tzv. storna provizí z předčasně ukončených smluv životního pojištění, u nichž na základě tržní praxe v současné době dochází k výplatě celé provize pojišťovny zprostředkovateli jednorázově zpravidla po uhrazení první platby předepsaného pojistného. Zvolený přístup dále odstraňuje praktické problémy s obtížnou vymahatelností již vyplacených provizí od pojišťovacích zprostředkovatelů v případech, kdy je navrácení provize pouze součástí smlouvy uzavřené mezi pojišťovnou a pojišťovacím zprostředkovatelem.“

Vláda tedy poslala novelu zákona o pojišťovnictví do Poslanecké sněmovny bez tohoto návrhu ČNB.

 

Zdroj: vláda.cz, investujeme.cz

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: oPojištění.cz

Komentáře

Přidat komentář

Je to problém více úrovní.

Milan Ž.,  3. 3. 2015

Především klienti by si měli na zprostředkovatele či makléře stěžovat přímo u ČNB ne u pojišťoven. Následně po prošetření by ČNB měla udělovat vysoké pokuty a dále zakazovat činnost a byl by KLID. ČNB dnes jen především vybírá zvýšené poplatky za REGISTRACI zprostředkovatelů a dále je příliš nekontroluje.

omezení provizí

Ing. Ondrej Farkaš,  3. 3. 2015

Už to nemůžu snést, proč ČNB rozdává licence na počkání a teď si stěžuje. Nově vzniklé firmy musí rušit stávající pojištění, protože by si nevydělali a ČNB říká, že existují nekvalitní obchodníci. Proč nedají licenci jenom pojišťovnám a opravdu velkým makléřským firmám, které si to popřípadě můžou pohlídat.

RSS

Související články