Regulaci provizí u povinného ručení senátoři odmítli


			Regulaci provizí u povinného ručení senátoři odmítli
23.7.2015 Pojistný trh

Včera odpoledne Senát zamítl návrh Libora Michálka a dalších senátorů na snížení provizí pojišťoven z povinného ručení. Návrh zpochybnily nejen pojišťovny, ale i ministerstvo financí.

Pojišťovny nebudou muset na konci roku vracet lidem část povinného ručení. Senát dnes zamítl návrh zákona, který měl zastropovat marže pojišťoven z povinného ručení na 20ti procentech. Trojice senátorů Libor Michálek, Ivana Cabrnochová a Jitka Seitlová navrhovala, aby se pojistné platilo zálohově - podobně jako je tomu při platbách za elektřinu či plyn. Pojišťovny i MF to však striktně odmítlo.

Již v začátku hlasování nebyla vidět jakákoli podpora ostatních senátorů. Hlasovalo se rovnou o zamítnutí návrhu. Proti zamítnutí byl jediný senátor. Všichni tři navrhovatelé se hlasování zdrželi, stejně jako dalších devět senátorů.


Bližší informace: Snaha o další regulaci provizí. Tentokrát u povinného ručení.


 

Proti návrhu se zásadně postavilo i ministerstvo financí. "Jsme přesvědčeni, že by ve svém důsledku nevedl ke zlevnění povinného ručení pro klienty, ale k destabilizaci systému," řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Návrh je podle názoru ministerstva v rozporu jak se zákonem o pojišťovnictví a právní úpravou EU, tak i se samotnou technikou a pojistnou matematikou soukromého pojištění.

Proti jsou samozřejmě i pojišťovny. "V návrhu nebyl řešen ani praktický aspekt, jak by se vracely částky nad stanovenou marži - například klientům, kteří mezitím změnili pojišťovnu, přestěhovali se," říká za pojišťovnu Uniqa Eva Svobodová. "Znamenalo by to také nedělat spravedlivý rozdíl mezi zákazníky, kteří měli daný rok škodu, a tudíž solidární systém zatížili, a těmi, kdo jezdili bezpečně, a měli by tudíž právem nárok na vyšší vratky," dodává.

Česká asociace pojišťoven upozorňuje, že senátor také do výpočtu nezahrnul (od roku 2014) povinný tříprocentní odvod do Fondu zábran škod ani nutnou rezervu, kterou si pojišťovny musejí vytvářet na budoucí vyplácení odškodnění za daný rok. Především za trvalé škody na zdraví se škoda vyplácí až s odstupem řady měsíců. Nový občanský zákoník navíc tato odškodnění znatelně zvýšil.

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články