Prezidentka Slovenské asociace zprostředkovatelů o přísném návrhu IDD


			Prezidentka Slovenské asociace zprostředkovatelů o přísném návrhu IDD

Před několika dny jsme vás informovali o velmi striktní regulaci pojistného trhu, ze strany slovenské vlády v rámci implementace evropské směrnice IDD. Portál oPoisteni.sk přináší exkluzivní rozhovor na toto téma s Michaelou Chebeňovou, prezidentkou Slovenské asociace zprostředkovatelů v pojišťovnictví (SASP).

Vláda premiéra Roberta Fica přišla minulý týden s velmi radikálním návrhem, jímž chce zvýšit transparentnost provizí zprostředkovatelů a zamezit přepojišťování. Zákon navrhuje nastavit výši provize za sjednání životního pojištění na maximálně 130 % ročního pojistného. Rozložit výplatu provize do 7 let včetně storna, i v případě kratší smlouvy a současně navrhuje, aby maximálně 100 % ročního pojistného mohlo být daňovým nákladem pojišťovny. V neživotním pojištění chce nastavit maximální provizi na 10 % a zároveň nastavit maximálně 7 % ročního pojistného, jako daňový náklad pojišťovny.

SASP podle slov prezidentky Chebeňové vnímá snahu řešit přepojišťování klientů v životním pojištění kladně. Naši sousedé mají s tímto nešvarem stejně neblahé zkušenosti, jako jsou v Čechách. Jde však vždy o otázku férového nastavení, jak uvádí Chebeňová. Pro omezování výše provize i v neživotním pojištění, však nevidí žádné opodstatnění. „V neživotnom poistení klient pri zmene poistenia – na rozdiel od životného poistenia -  nestráca žiadne peniaze. Práve naopak, my finanční agenti, upozorňujeme klientov na zmeny, ktoré sa dejú na finančnom trhu a snažíme sa ich správne v nich zorientovať,“ uvádí v rozhovoru.

První podoba návrhu vlády bude ještě prodiskutovávaná se zástupci pojišťoven i zprostředkovatelů, ovšem současný návrh, by byl podle prezidentky SASP pro celý pojistný trh likvidační. „Sprostredkovanie poistenia sa po tomto zásahu štátu prakticky utlmí. Nejde len priamo o určenie stropu odmien v určitej výške a jej rozložení na obdobie siedmich rokov, ale aj o pri uplatňovaní daňových výdavkov. Poisťovne nebudú mať záujem vyplácať odmeny z vlastného zisku maklérom, respektíve vyplatia im len odmeny po určitú hranicu daňových nákladov, ktoré im chce striktne stanoviť ministerstvo,“ vysvětluje Michaela Chebeňová.

Podle ní, zůstane na trhu působit jen malá skupinka velkých nadnárodních pojišťoven které budou moci regulaci ekonomicky ustát. Pro menší specializované pojišťovny bez interních sítí bude regulace znamenat existenční problém.

SASP nyní připravuje připomínky, které Ministerstvu financí předloží během několika dní. Součástí vyjádření SASP budou i návrhy, jak situaci řešit s přínosem pro celý finanční trh. Vhodnější cestu pro zamezení přepojišťování vidí Michaela Chebeňová spíše v důkladnějším finančním vzdělávání pojišťovacích agentů i veřejnosti.

Kompletní rozhovor s prezidentkou Slovenské asociace zprostředkovatelů v pojišťovnictví si můžete přečíst zde.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články