Světová propojištěnost podle OECD. Neuvěříte, kdo je první.


			Světová propojištěnost podle OECD. Neuvěříte, kdo je první.
21.3.2017 Pojistný trh

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila publikaci “Global Insurance Market Trends”, která obsahuje analýzu vývoje pojistných trhů jak členských zemí OECD, tak i dalších vybraných trhů, a to na základě statistických údajů za rok 2015. Podle OECD byl v roce 2015 zaznamenán ve většině zemí světa růst pojistného. Pozitivně jsou z globálního pohledu hodnoceny i výnosy z investic.

Ve zmíněné publikaci lze nalézt například údaje o vývoji životního a neživotního pojištění, pojistných plněních, pojištěnosti, skladbě investičního portfolia, reálném čistém investičním výnosu, výnosnosti vlastního kapitálu. Z tohoto výčtu jednoznačně plyne, že tato statistika OECD obsahuje některé ukazatele, týkající se zejména investic, které nelze nalézt ve statistikách jiných mezinárodních organizací. Za přednost lze také pokládat, že jsou zahrnuty i země, jež nejsou členským státem EU či OECD, což umožňuje širší analýzu.

Pro komparaci lze použít například mezinárodně uznávaný ukazatel (celkové) pojištěnosti, který vyjadřuje poměr hodnoty hrubého předepsaného pojistného a hodnoty hrubého domácího produktu (HDP) v běžných cenách v daném roce (v %). OECD vykazuje tento ukazatel zvlášť pro životní a zvlášť pro neživotní pojištění.

Pojištěnost 2015 – životní pojištění

Přímé hrubé pojistné jako % HDP

OCED02

OCED01

 

Pojištěnost 2015 – neživotní pojištění

Přímé hrubé pojistné jako % HDP

OCE země-3

OCED04

Obecně se dá tvrdit, že čím vyšší je hodnota tohoto ukazatele, tím rozvinutější je pojistný trh. Při detailní a konkrétní komparaci je však třeba analyzovat faktory, které mají vliv jak na výši pojistného, tak na výši HDP. V životním pojištění hraje významnou roli, jak je nastaven daňový režim (např. minimální nebo žádné zdanění pojistného plnění, odpočet zaplaceného pojistného nebo jeho části od základu daně, apod.), nebo jaké postavení má druhý (zaměstnanecké pojištění) a třetí pilíř (individuální soukromé životní pojištění) důchodového systému v příslušné zemi. V neživotním pojištění je podstatná průmyslová a vůbec podnikatelská úroveň dané země, výše osobního majetku, poměr počtu osobních vozidel k počtu obyvatel, atd. Je nutno brát v úvahu též HDP na jednoho obyvatele, vyjadřující ekonomickou vyspělost dané země.

Mezi výše uvedenými zeměmi jsou v úrovni pojištěnosti značné rozdíly. V případě životního pojištění je výjimečné postavení Lucemburska ovlivněno příznivým daňovým režimem (který je zajímavý též pro občany z jiných členských států EU), ve Spojeném království a některých dalších západoevropských zemích vyplývá větší orientace občanů na soukromé životní pojištění z relativně méně důležité pozice prvního veřejného pilíře důchodového systému. V neživotním pojištění byly v roce 2015 na prvním místě USA díky své ekonomické síle, vyspělosti průmyslu a služeb (podnikatelé) a majetku obyvatelstva. 

Zdroj: OCED

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články