Vývoj světového pojistného trhu v roce 2015

16.11.2016 Pojistný trh

Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví IAIS zveřejnila svoji již třetí zprávu o vývoji světového pojistného trhu, tentokrát za rok 2015. Její specifikum je v tom, že posuzuje vývojové tendence z hlediska orgánů dohledu. Níže jsou uvedeny základní teze z této zprávy. Některé z nich jsou alarmující, například dopady nízkých úrokových sazeb na životní pojišťovny.

2015 Global Insurance Market Report (Zpráva o globálním pojistném trhu 2015 - dále jen „Zpráva“). Má dvě hlavní části. První část je zaměřena na makroekonomické a finanční prostředí, které ovlivňuje vývoj pojišťovnictví, a globální pojistný trh. Druhá část se věnuje specifickým problémům současného rozvoje pojišťovnictví, jako jsou fúze a akvizice v pojišťovnictví, likvidita korporátních obligací a její vliv na životní pojišťovny, výnosy z obligací, dopad vydávání například katastrofických obligací na světové zajišťovací trhy, úloha externích investičních manažerů, Solventnost II a dopad na třetí země (mimo Evropský hospodářský prostor).

V tomto příspěvku se zaměříme na první část Zprávy, tj. globální pojistný trh.

Výchozí obecné zhodnocení

IAIS zdůrazňuje, že globální pojišťovnictví bylo dotčeno globálními ekonomickými faktory, jako jsou slabý ekonomický růst, nízká míra inflace, volatilní finanční trhy a úrokové míry téměř na nule. Přes tyto vlivy byl růst pojistného poměrně robustní, ziskovost upisování v neživotním pojištění byla stabilní, a to i díky příznivým trendům v oblasti škod, které umožnily pojistitelům rozpouštět škodní rezervy. U životních pojistitelů byly výzvou pro podnikání především nízké úrokové sazby a nízký růst pojistného. Kromě toho pojišťovací sektor jako celek musel čelit klesajícím investičním výnosům.

Růst pojistného 

Tempo růstu pojistného se v roce 2015 oproti předchozímu roku zmírnilo. Celkové globální pojistné vzrostlo reálně o 3,3 % (tj. očištěno o inflaci), kdežto v roce 2014 o 4,7 %. U neživotního pojištění byl v roce 2015 nárůst 2,5 % a v předchozím roce 2,8 %. Značně ovšem zpomalil růst pojistného na pojistných trzích tzv. nově se rozvíjejících zemí (emerging countries). Podstatné je, že v roce 2014 byl po pěti letech poprvé růst celkového globálního pojistného vyšší než růst hrubého domácího produktu, přičemž byl tažen zvláště soukromým zdravotním pojištěním a životním pojištěním.


Čtěte také. ČAP výsledky za 3Q 2016: Motoristé si více sjednávají havarijní pojištění


IAIS předpokládá, že růst pojistného bude pokračovat s tím, že bude podporován růstem na nově se rozvíjejích trzích a na trzích v rozvojových zemích. Dále se například očekává, že porostou hodnoty nemovitostí a finančního majetku, což pravděpodobně umožní pojišťovnám generovat vyšší pojistné v důsledku zvýšené úrovně ochrany. Nicméně, pokud v USA a/nebo ve Velké Británii sníží likviditu a zahájí zvyšování úrokové míry, tak se zvýší volatilita cen nemovitostí a finančního majetku včetně akcií. U nově rozvíjejících se trhů je otázkou, zda vysoký nakumulovaný dluh nemůže narušit finanční stabilitu a nepřiblížit riziko krize. IAIS upozorňuje zvláště na prudký nárůst celkového čínského dluhu v posledních čtyřech letech. 

Ziskovost

Nízké úrokové sazby, volatilní finanční trhy a nízký růst hrubého domácího produktu negativně ovlivnily ziskovou marži v pojišťovnictví. Pro pojišťovny byly navíc výzvou i změny v regulaci a účetnictví. To vše vyvolalo nutnost upravit procesy řízení rizik a posílit organizačně kontrolní funkce. V Evropě byly pojišťovny a orgány dohledu značně vytíženy přípravou Solventnosti II, jež nabyla účinnosti dne 1. ledna 2016.

I za těchto okolností zůstala v neživotním pojištění ziskovost upisování relativně stabilní. Například v USA se kombinovaná kvóta v roce 2015 (souhrn škodného poměru a nákladovosti) v majetkovém a odpovědnostním pojištění zlepšila o 1,2 % na 97,8 %. Hodnota tohoto ukazatele pod 100 % znamená, že pojišťovna dosahuje zisku. V Evropě byl vývoj stabilní a v prvním pololetí 2015 činila kombinovaná kvóta 95 %. Tento výsledek byl podpořen menší četností a závažností přírodních katastrof.

Sazby pojistného u pojištění pro podnikatele v roce 2015 poklesly například v USA. Na jiných trzích však byly u těchto pojištění také pod tlakem a mírně se snižují. Důležitým aspektem vývoje je ta skutečnost, že nyní existuje dostatek kapitálu v neživotním pojištění a zajištění, což vede k poklesu poptávky po zajištění, neboť více rizik může být kryto pojišťovnami. To na druhé straně spolu se zvýšenou konkurencí stlačuje míru zisku pojišťoven.

Nelze opomenout ani příznivý vývoj škod v oblasti odpovědnostních pojištění, což umožňuje značné rozpouštění technických rezerv, jež se projevilo ve vyšší ziskovosti a umožnilo pojišťovnám být konkurenceschopné v oblasti pojistného. IAIS se obává, že v určitém okamžiku se může ukázat, že (technické) rezervy jsou nedostatečné. Proto by orgány dohledu měly monitorovat adekvátnost tvorby a čerpání technických rezerv. Zkušenosti z minulosti totiž ukazují, že pojišťovnám mohou způsobit finanční obtíže zejména dva faktory: nedostatečná tvorba technických rezerv a neadekvátní stanovování pojistného. Druhý faktor, tedy neadekvátní pojistné, je podle IAIS důsledkem buď chybné aktuárské činnosti, nebo aplikace agresivní „cenové“ tvorby za účelem získat tržní podíl. Nicméně neadekvátní pojistné se často materializuje v nedostatečných technických rezervách.


Mohlo by vás zajímat: TOP 10 - největší evropské neživotní pojišťovny


Pojištěné škody z přírodních katastrof zůstaly v roce 2015 pod historickým průměrem a pod ročním průměrem pojištěných škod za posledních deset let (55 mld. USD). V roce 2015 jsou globální pojištěné škody odhadovány na cca 23 mld. USD ve srovnání s 28 mld. USD v předchozím roce. Hurikán Patricia se sice stal nejsilnějším tropickým cyklónem zaznamenaným na západní polokouli, ale zasáhl oblasti s nízkou propojištěností, takže dopad do pojištění byl vcelku minimální.

Výnosy z investic

Výnosy z investic zůstávají podle IAIS pod tlakem. U cenných papírů s fixním výnosem jsou výnosy nízké a u korporátních dluhopisů zůstává kreditní rozpětí na historicky nízkých úrovních. Cenné papíry s fixním výnosem jsou v pojišťovnictví tradičně hlavní skupinou aktiv. Například v USA činily obligace v roce 2014 67 % z celkových investic pojišťoven. Investice do akcií těžily v minulých letech z růstu cen, ale mohou vnést volatilitu do výnosů pojišťoven z investic. V Evropě průměrné investiční výnosy pojišťoven poklesly z více než 4 % na 3,8 % ve druhém čtvrtletí 2015.

Podle IAIS pojišťovny hledají možnosti vyšších výnosů. Uvádí se příklad, že japonské životní pojišťovny od roku 2014 zvýšily držení rizikových aktiv včetně obligací a akcií, zatímco omezily investice do tzv. super-dlouhodobých tuzemských obligací (tj. obligací se splatností delší než deset let) v reakci na další pokles dlouhodobých úrokových sazeb. Japonské životní pojišťovny taktéž zvýšily počet akvizic a investice do zahraničních pojišťoven, aby získaly růstové příležitosti na zahraničních trzích.

Dopad nízkých úrokových sazeb

Stálá pozornost pojišťoven a orgánů dohledu je zaměřena na střednědobé a dlouhodobé dopady nízkých úrokových sazeb. Sledují se možné změny apetytu k rizikům, které by měly generovat výnosy, a reinvestiční riziko u portfolia splatných obligací. Riziko úrokové sazby je v zásadě dáno pravděpodobností zvýšení budoucích sazeb z dnešní téměř nulové úrovně. Prudký vzestup úrokových sazeb by měl negativní dopad na cenné papíry s fixním výnosem a mohl by vytvořit širší volatilitu na finančním trhu. Mohlo by to ovšem též podnítit pojistníky k výpovědím pojistných smluv životního pojištění (i dalších smluv) a potencionálně vyvolat problém likvidity u životních pojistitelů. 


Čtěte také: Pojišťovny by mohly ohrozit globální finanční systém, varuje MMF


Dlouhodobě nízké úrokové sazby jsou nejvíce problematické, jestliže pojistné produkty poskytují garantovaný výnos. Nízké sazby mohou také vyvolávat tlak na podnikatelské modely životních pojistitelů, jestliže durace jejich aktiv a pasiv nejsou úzce sladěny, a to zejména když jejich pasiva zahrnují dlouhodobé garance. Pojišťovací podniky v řadě evropských zemí sjednaly podstatnou část životního pojištění s garantovaným výnosem při úrokových sazbách, jež dosti přesahují současné dlouhodobé úrokové sazby, a kryly takové garance aktivy s podstatně kratší durací. Pravidla Solventnosti II od pojistitelů požadují, aby ocenili své pojistné závazky na tržně konzistentní bázi. Toho bude zčásti docíleno zavedením rizikové marže, jejíž anticipovaná výše vzroste, když bezrizikové úrokové sazby poklesnou. IAIS v této souvislosti zmiňuje výsledky zátěžového testu EIOPA z roku 2014 a označuje je jako „smíšené“. Na jedné straně je evropský pojišťovací sektor dostatečně kapitalizován podle pravidel Solventnosti II, ale na druhé straně by mohlo střednědobé až dlouhodobé pokračování současných nízkých výnosů vystavit 24 % pojišťovacích podniků zapojených do testu riziku nedodržení závazků vůči pojistníkům.

Vybrané vlastnosti hlavních trhů životního pojištění v EU(a) (b)

Vyvoj2015

 

Vysvětlivky:

n.a. = not available (údaj není k dispozici).

  1. a) Investiční rozpětí je rozdíl mezi interní mírou výnosnosti aktiv a interní mírou výnosnosti pasiv .
  2. b) Durační gap je rozdíl mezi průměrnou durací aktiv a pasiv.

Tyto údaje zveřejnila Bank of England s klíčovým závěrem, že životní pojistitelé ve Spojeném království nabízeli méně garancí a méně zavazující garance ve srovnání s životními pojistiteli v jiných členských státech EU. K tomu lze snad pouze dodat, že rozdíly mezi vybranými zeměmi jsou relativně značné, to značí, že i případné dopady z titulu dlouhodobě nízkých úrokových sazeb by měly v budoucnu pravděpodobně rozdílnou závažnost. 

Zajištění

Sektor zajištění je vystaven náročným tržním podmínkám, jako jsou přebytek kapitálu, mírný růst zajistného, klesající zajistné sazby, nízké investiční výnosy s slabá globální ekonomika. V minulosti byli zajistitelé odolní vůči zhoršení situace na trhu. Globální zajistný trh prokázal schopnost se vyrovnat s dopadem velkých přírodních katastrof i ekonomických událostí (terorismus, hurikány).

Také během finanční krize 2008-2009 zajistitelé provozovali normální činnost jako vždycky, plnili své závazky a poskytovali zajistnou kapacitu. Růst zajistného byl však v uplynulých letech mírný. V roce 2015 se zvýšilo globální zajistné u neživotního pojištění ve srovnání s předchozím rokem toliko o 1 %. V roce 2014 byl zaznamenán pokles o 1,9 %. Globální zajistné u životního pojištění vzrostlo v roce 2015 o 1,6 %; v roce 2014 byl nárůst 1,5 %.

Dlouhé období relativně příznivého vývoje pojistných plnění z katastrofických pojistných událostí a příliv kapitálu do alternativního kapitálového trhu vedl k přebytku kapacity na zajistném trhu a byl hlavní příčinou poklesu zajistných sazeb v několika minulých letech. Celkový alternativní kapitál se zvýšil v první polovině roku 2015 o 7 % a dosáhl podílu ve výši 12,1 % z celkového kapitálu v sektoru zajištění.


Mohlo by vás zajímat: EIOPA a zákaz provizí?


Důležitou roli v rozvoji trhu alternativního kapitálu sehrála ta skutečnost, že od roku 2005 byly nízké škody v Severní Americe. Jelikož alternativní kapitál se soustřeďuje především na severoamerická hurikánová rizika, tak tato kapacita těžila právě z nízkých škod. Nedávná jednání o obnově zajišťovacích smluv naznačují jistou stabilizaci zajistného. Nicméně v budoucnu se očekává pokračování intenzívního konkurenčního boje. 

Jelikož příležitosti k akceptovatelnému nasazení kapitálu se na trhu zužují, zajistitelé se orientují na intenzívní strategie řízení kapitálu. Tak v první polovině roku 2015 veřejně kótované zajišťovny prakticky vrátily všechny své zisky akcionářům prostřednictvím odkupu akcií a řádných i speciálních dividend. Kapacita byla ovlivněna také nárůstem fúzí a akvizic. V současné době se fúze týkají více než 10 % akciového kapitálu v sektoru zajištění. 

Zajistitelé zůstávají v zisku. Kombinovaná kvóta se v prvním pololetí 2015 v zásadě nezměnila a činila 91,6 % (ve stejném období 2014 to bylo 92,1 %). Investiční výnosy byly nízké. V první polovině roku 2015 činily 2,3 % a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 se nezměnily. Rentabilita vlastních zdrojů (Return on Equity: čistý zisk/vlastní kapitál) činila v prvním pololetí 2015 v průměru 10,7 % (12,2 % ve stejném období předchozího roku). IAIS je ovšem názoru, že při „normálním“ průběhu pojistných plnění z katastrofických přírodních událostí by rentabilita zajišťoven mohla skončit někde kolem 5 %.

 

Zdroj: International Association of Insurance Supervisors

 Foto: © Can Stock Photo / peshkova


O IAIS

IAIS byla založena v roce 1994 a zastupuje regulátory a orgány dohledu z více než 200 jurisdikcí v téměř 140 zemích, v nichž se produkuje 97 % světového pojistného. Členství je dobrovolné. Sídlo IAIS se nachází v Basileji (Švýcarsko). Cílem IAIS je:

  • podporovat účinný a globálně konzistentní dohled nad pojišťovacím průmyslem za účelem rozvoje a udržování poctivých, bezpečných a stabilních pojistných trhů ve prospěch pojistníků a pro jejich ochranu;
  • přispívat ke globální finanční stabilitě.

Její předností bezesporu je, že umožňuje svým členům vzájemně sdílet zkušenosti z dohledu a vývoje pojistných trhů. Přínos pro její členy je i v tom, že IAIS je pozorovatelem v řadě jiných mezinárodních organizací, které působí v oblasti globální finanční regulace a dohledu. Její postavení je významně posíleno tím, že je G20 a některými mezinárodními ekonomickými organizacemi žádána o stanoviska a podklady týkající se světového pojišťovnictví a jeho regulace. IAIS není jen diskusní fórum, ale má reálné výstupy s globálním dosahem. Například „Základní pojišťovací principy“ (The Insurance Core Principles), jež vymezují globálně akceptovaný rámec pro dohled nad pojišťovnictvím (ve verzi z října 2013), jsou promítnuty i do legislativy EU k pojišťovnictví. Možná nejzávažnějším aktuálním úkolem je příprava, finalizace a implementace tzv. globálního pojišťovacího kapitálového standardu.

Je jasné, že monitoring a hodnocení vývoje světového pojistného trhu patří pod její obecný úkol, tj. přispívat ke globální finanční stabilitě. Bez analýzy by IAIS jen obtížně mohla navrhovat opatření podporující právě stabilitu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články