Analýza: Řecký pojistný trh na vrcholu recese


			Analýza: Řecký pojistný trh na vrcholu recese
5.5.2012 Vývoj trhu

Řecká ekonomika je ve velmi tíživé situaci, přičemž kromě toho, že je v hluboké recesi, se také musí vypořádat s nezáviděníhodným postavením na světové hospodářské scéně. Věřitelé Řecka jí naordinovali úsporná opatření( Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka), své oběti musí přinést i  řecký lid, na druhé straně to může být jediný způsob, jak se dostat z této krize.
Nevyhnutelnou a radikální ekonomickou reformou je ovlivněn i  pojistný trh v Řecku. Ten se zhoršil ve srovnání s jinými evropskými trhy mnohem citelněji.

Nepříjemná čísla

Celkové předepsané pojistné loni dosáhlo 4,97 miliardy eur – to je 7% snížení od roku 2010. Životní pojištění dosáhlo částky 2,14 miliard eur – to je 8% pokles ve srovnání s rokem 2010. Neživotní pojištění dosáhlo výše 2,83 miliardy eur, což představuje 6,1% pokles ve srovnání s rokem 2010.
Mnozí odborníci tvrdí, že tyto negativní výsledky jsou důsledkem snížení příjmů a ubývajícího počtu příslušníků střední třídy. Skrytým důvodem může být i několik pojišťoven, které zrušily své žádosti o licence.

Krize je pro pojišťovny velkou výzvou

Přesto má řecký pojistný trh své silné stránky, zejména pokud jde o nabídku kvalitních služeb,  vynikající znalosti a zkušenosti, nepřeberné množství pojistných programů, přísný dohled i přípravu na Solvency II. Ale faktory jako nízké pojistné povědomí a rozhodnutí o zrušení licence některým pojišťovnám mají bezesporu dopad na spolehlivost a integritu trhu. Navíc je třeba brát v úvahu takové hrozby jako je nestabilní politické a ekonomické prostředí v zemi, neustálé změny v daňovém systému a nedostatek motivace v perspektivě soukromého pojišťovnictví.

Všechny tyto skutečnosti, které popisují řeckou realitu, dávají velkou šanci soukromým pojišťovnám, aby prokázaly svůj význam a dokázaly, že mohou nabídnout řešení, která se nakonec prodají sama, protože občané a zaměstnavatelé se obrátí na soukromé pojištění při hledání bezpečnosti a stability v současném dění.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS