Aon Benfield Day: Kapacita zajistného trhu roste


			Aon Benfield Day: Kapacita zajistného trhu roste
25.9.2012 Vývoj trhu

Největší zájem o nákup zajištění pro případ živelných katastrof má Velká Británie, hned za ní je Francie a na třetím místě jsou země střední a východní Evropy. Dobrou zprávou je, že kapacita zajistného trhu vzrostla o 18 %. Na pravidelném výročním setkání společnosti Aon Benfield se setkali zástupci pojišťoven, jejich asociací i centrálních bank to konstatoval Bruce Selby Bennett z Aon Benfield. Letošní setkání se konalo v Praze stejně jako v roce 2011.

Bruce Bennett připomněl, že největší živelnou katastrofou, ke které došlo ve střední a východní Evropě, bylo zemětřesení v Rumunsku, k němuž došlo 4. března roku 1977. Zničeno bylo přes 500 000 budov a škody dosáhly 2 miliard dolarů. Zemětřesení postihlo zejména Bukurešť, kde se zřítilo několik desítek obytných budov a zahynulo téměř 1500 lidí.

V minulosti se zdálo, že v Rumunsku začíná docházet plynule k penetraci pojištění domácností. V roce 2010 bylo pojištěno 12 % domácností, o rok později vzrostlo zmíněné číslo v období od dubna do srpna na hodnotu 44 %. V průběhu letošního roku však nebyla velká část těchto smluv obnovena. V současné době zůstává v Rumunsku pojištěno jenom 27 % domácností.

Dojde-li v Rumunsku k plánované změně pravidel na pojistném trhu, měla by se významně zvýšit propojištěnost. Hodnota předepsaného pojistného, jež v letošním roce dosahuje 6 473 miliónů eur, by v příštím roce měla vzrůst až na 7 437 miliónů eur.

Pokud jde o ceny zajištění, zatím podle Bennetta nedochází k jejich růstu. V rámci obnovy zajistných smluv byl zaregistrován pokles o zhruba 2 %.

Varování zaznělo ze strany zástupce společnosti Aon Benfield pokud jde o ceny povinného ručení v celé střední východní Evropě. Ceny sice klesly v průměru o 1,6 %, ale současná situace je naprosto neudržitelná. O problému se naštěstí již zcela otevřeně hovoří. Sazby by v budoucnosti měly růst v průměru o 8,3 %.

Zdroj: DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS