Bělorusko: Pojistný trh šokován hyperdevalvací běloruského rublu


			Bělorusko: Pojistný trh šokován hyperdevalvací běloruského rublu
2.3.2012 Vývoj trhu

Podle výsledků za rok 2011, publikovaných Běloruskou asociací pojišťoven, vzrostlo celkové pojistné v místní měně o 76 %, tzn. meziročně o 2 362 mld. BYR. Avšak - vyjádřeno v eurech - pojistný trh neprokázal růst, protože upsané pojistné dosáhlo 219 miliónu eur. To představuje pokles o 35 %.

Rok 2011 byl krizový pro Běloruskou národní banku (NBB). V jediném roce NBB razantně devalvovala běloruskou národní měnu: směnný kurz k 31. prosinci 2011 byl stanoven na hranici 10 800 BYR/EUR. To je téměř trojnásobek ve srovnání s posledním dnem roku 2010. Tento fakt měl obrovský dopad na meziroční porovnání výsledků pojistného trhu.

V roce 2011 působilo na pojistném trhu v Bělorusku 24 hráčů. Čtyři z nich se specializovali na životní pojištění, devatenáct patří mezi pojišťovny, zabývající se neživotním segmentem a jedna se specializuje na prodej zajištění.

Koncentrace na pojistném trhu podle hrubého upsaného pojistného (GWP) prvních pěti společností vzrostla ze 75,5 % v roce 2010 na 76,7 % v roce 2011. Více než 80 % hrubého upsaného pojistného bylo poskytnuto státem plně vlastněnými a kontrolovanými pojišťovnami.

Stát poskytuje jím vlastněným pojišťovnám velký počet významných privilegií, které dovolují těmto pojišťovnám dominovat na trhu. Podle běloruské legislativy smí být povinné pojištění poskytováno pouze těmito státními pojišťovnami nebo pojišťovnami s více než 50% účastí státu. Také segment životního pojištění a majetkového pojištění je zajišťován státními organizacemi. Pojišťovny s více jak 49% účastí zahraničních subjektů nejsou povoleny.

Minulý rok Anton Nedvedsky, vedoucí vnějších vztahů Běloruské asociace pojišťoven, vysvětloval v rozhovoru, že „pojišťovny očekávají přijetí prezidentského nařízení, které zahrnuje velký počet liberálních opatření pro pojistný trh. Pojišťovny doufají, že nařízení zruší restrikce pro zahraniční investory na poli životního pojištění. Pojistný trh také očekává představení nových pravidel, zlepšujících kvalitu pojistných služeb a možnost pro soukromé pojistitele na poli povinného ručení.“

Podle Běloruské tiskové agentury zamýšlí ministerský předseda Mikhail Myasnikovich rozšířit pojistný trh. Minulý týden konstatoval: „Zainteresované vládní organizace by měly vynaložit úsilí, aby nalákaly velké investory na běloruský pojistný trh.“

Podle Mikhaila Myasnikoviche je vývoj zajistného trhu pomalý kvůli nevyřešeným záležitostem, spojeným s pojistnými službami. „Jedna nedokončená instituce zpomaluje vytvoření těch ostatních. Výsledkem je nízká efektivita celého finančního systému. Kapitál je exportován namísto toho, aby sloužil ekonomice,“ dodal s tím, že je nezbytně nutné přilákat do pojišťovnictví silné investory.

Podíl pojišťovnictví na běloruském HDP je stále velmi nízký (0,86 %).

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články