Běžně placené životní pojištění zpomalilo růst - 9.díl analýzy


			Běžně placené životní pojištění zpomalilo růst - 9.díl analýzy
3.4.2014 Vývoj trhu

Běžně placené pojistné životního pojištění  již osmým rokem po sobě roste. Faktem ovšem je, že v roce 2013 byl růst za celé zmiňované období nejmírnější – jen 0,7%. Celkový objem pojistného vzrostl o 290 miliónů a dosáhl tak hodnoty 43,8 miliardy. Za samotné 4. čtvrtletí jsme však zaznamenali pokles. Částka 11,2 miliardy pojistného je totiž o 0,7% méně než před rokem.

Běžně placené pojistné je stabilizační složkou, mírnící dopady výkyvů v jednorázech do celkového objemu pojistného v životním pojištění. Většina pojišťoven se z tohoto důvodu snaží postupně budovat kmen běžně placených smluv. Toto pojistné také zpravidla obsahuje větší (a profitabilní) rizikovou složku a je tak zajímavější i z tohoto pohledu.

Jedničkou na trhu běžně placeného pojistného zůstává s velkým náskokem stále Česká pojišťovna. I když ani v této oblasti se nevyhnula poklesu, je zde její dominance ze všech sledovaných oblastí největší. Ztratila 510 miliónů pojistného, což je 4,7 % a z toho plyne i pokles tržního podílu o 1,3%b. Na druhém místě je Kooperativa, které se naopak podařilo růst. Navýšila objem pojistného o 340 miliónů, což je o 5,7 % více a znamená to vylepšení podílu o 0,7%b. Rostla i její partnerská Pojišťovna ČS na třetím místě, když meziročně získala o 210 miliónů pojistného více, což je růst o 4 % a zvýšení podílu o 0,4%b. Mírný pokles zaznamenala čtvrtá ING (-60 miliónů, -1,3 % a pokles podílu o 0,2%b). Velmi slušně rostly Generali (+140 miliónů, +5,2 %, růst podílu o 0,3%b) a Allianz (+430 miliónů, +18,3 %, růst podílu o 0,9%b) a díky tomu předstihly obě ČSOB Pojišťovnu (-70 miliónů, -2,5 %, pokles podílu o 0,2%b), která tak klesla na místo sedmé. Menší pojišťovny jako celek ztrácely (-220 miliónů, -3,8 %, souhrnné oslabení o 0,6%b). Mezi rychleji rostoucí patřily AEGON, Basler a Maxima, poslední dvě ovšem rostly z  malého základu. Naopak výrazněji ztrácely (více než 5 %) pojišťovny AXA ŽP, HVP MetLife a Wüstenrot ŽP.

Snížil se také rozdíl mezi oběma hlavními skupinami, ale nezměnilo se pořadí. A tak je stále silnější GPPF před VIG. V pojistném rozdíl činí 120 miliónů, když před rokem to bylo o téměř miliardu více.

 

 

Vývoj objemu běžně placeného pojistného za rok v běžně placeném životním pojištění dokumentuje následující přehled (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí):

 

Údaje v tabulce dokreslují několik výrazných změn v postavení pojišťoven – pokles podílu u České pojišťovny a opačnou změnu u obou zástupců skupiny VIG. Výrazně roste i Allianz, zatímco Generali svůj podíl zhruba drží. Soustavně klesá i ING, což ji před dvěma roky stálo pozici „trojky“. Zajímavý je také souboj mezi Generali, Allianz a ČSOB Pojišťovnou. Za rok 2013 je mezi sebou dělilo jen 36 miliónů pojistného.

Kateřina Lhotská, expert pro pojišťovací sektor EY

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články