Bosna a Hercegovina: Životní pojištění nabírá na obrátkách


			Bosna a Hercegovina: Životní pojištění nabírá na obrátkách
2.3.2012 Vývoj trhu

Bosenský pojistný trh skončil rok 2011 s pozitivní mírou růstu hrubého upsaného pojistného (GWP), které vzrostlo o 3,4 %, což je 249,5 miliónu eur. Pojišťovnám, sídlícím v Srbsku, se podařilo dosáhnout agregované míry růstu 7,12 %, což činí 67,15 miliónu eur v GWP, zatímco jejich srovnatelné protějšky v Bosně a Hercegovině zveřejnily 2,1% růst objemu upsaného pojistného, konkrétně 182,4 miliónu eur. Následkem toho vzrostla váha srbských pojistitelů na celkovém bosenském pojistném trhu o cca 1 procentní bod na 27 %.

Do konce roku 2011 dosáhlo životní pojištění 16,4% podílu na bosenském portfoliu pojišťovacích produktů a to díky nadprůměrnému růstu ve výši 7,4 %. Nejvyšší dynamika v segmentu životního pojištění byla pozorována v obou regionech, zatímco nejimpresivnější vývoj (+15,4 %) byl zaregistrován na velmi malém trhu životního pojištění v Srbsku. V obou regionech také byznysu, spojenému s životním pojištěním dominují lokální pobočky některých velkých rakouských pojišťoven: GRAWE (91,6 % srbského trhu životního pojištění a okolo 24 % bosenského trhu), UNIQA s 24,8 % a MERKUR BH s 29,8 % bosenského trhu.) Možná je důležité zmínit, že GRAWE zaznamenal 10,3% růst na srbském trhu, zatímco na tom bosenském zaznamenal konstantní vývoj. Na bosenském trhu největší dynamika růstu, zaznamenaná v segmentu životního pojištění, patří pojišťovně UNIQA s mírou růstu 22,6 %.

Bosenský trh neživotního pojištění rostl v loňském roce o 2,65 %, tedy o 208.6 miliónu eur. Také srbské společnosti zvýšily svůj podíl v tomto segmentu o 1 procentní bod. Největší míry růstu byly pozorovány u dvou produktů neživotního pojištění, které patří do skupiny s nejmenším podílem na tržním portfoliu: tranzit zboží, + 10,32 % a pojištění odpovědnosti (GTPL – general third party lability), +28,2 %. Zdravotní pojištění zaznamenalo nejhorší výkon a to poklesem o 22,5 %. V odlišných proporcích byly oba tyto trendy společné oběma regionům.

Pojištění motorových vozidel zaznamenalo pozitivní vývoj. Odpovědnost za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (MTPL) byla očividně tahákem v obou regionech. Celkový růst tohoto segmentu byl 2,56 % na 151.6 miliónu eur objemu celkového upsaného pojistného. SARAJEVO, BOSNA-SUNCE a EUROHERC jsou vedoucími pojišťovnami v segmentu neživotního pojištění v Bosně a Hercegovině, zatímco JAHORINA, DUNAV a BOBAR okupují přední tři pozice v Srbsku.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články