ČAP: Poprvé došlo k poklesu pojistného trhu


			ČAP: Poprvé došlo k poklesu pojistného trhu
21.9.2012 Vývoj trhu

Po mnoha letech růstu pojistného trhu došlo poprvé v moderní historii k jeho mírnému poklesu. Vyplývá to z výroční zprávy České asociace pojišťoven (ČAP).

Celkové předepsané pojistné 30 členských pojišťoven ČAP se v průběhu roku snížilo o 0,6 %, tedy o zhruba 860 mil. Kč. Členové asociace tak vybrali celkem na pojistném téměř 150 miliard Kč. Při poklesu tempa růstu ekonomiky došlo také k mírnému snížení poměru předepsaného pojistného k HDP na úroveň 4,1 %. Výsledek pojistného trhu zachraňovalo stejně jako v předchozích letech životní pojištění. Zpomalená dynamika tohoto segmentu však nestačila na to, aby celý trh zůstal v černých číslech.

  • Životní pojištění členů České asociace pojišťoven sice narostlo o 2,3 % na celkových 45,8 miliardy Kč, neživotní pojištění však kleslo na 71,4 miliardy Kč, tedy o 1,8 %. Pozitivním trendem je téměř 3% růst běžně placeného pojistného, které tvoří stabilní základ pro dlouhodobý rozvoj pojistného trhu.
  • Neživotní pojištění stagnuje či mírně klesá už několik let. Nepříznivý vývoj je stále zapříčiněn pojištěním automobilů, kde výběr pojistného meziročně klesl o 9,4 % v případě povinného ručení a o 4,7 % v případě havarijního pojištění.
  • Pozitivní 3,5% růst zaznamenal v loňském roce segment podnikatelských pojištění .

ČAP v roce 2011 opět rozšířila rozsah svých činností v legislativě, stěžejní úsilí věnovala implementaci směrnice Solvency II, návrhu novely zákona o pojisťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech, podílela se na přípravě zákona o pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu z pracovního úrazu nebo nemoci z povolání aj. Celkem ČAP v roce 2011 připomíkovala 37 návrhů právních předpisů a koncepčích a konzultačních materiálů. Mimořádné úsilí zaměřila na sledování legislativního procesu u návrhu nového občanského zákoníku.

ČAP

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS