ČAP: Výsledky pojistného trhu za první  polovinu roku 2013


			ČAP: Výsledky pojistného trhu za první  polovinu roku 2013
31.7.2013 Vývoj trhu

Pokles celkového předepsaného pojistného o 70 milionů korun meziročně potvrdil úroveň stagnace pojistného trhu. Aktuální statistiky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 1. pololetí letošního roku ukazují mírný růst u běžně placeného životní pojištění (+1,1 %), zpomalující se pokles u pojištění vozidel (-1,5 %) a zároveň snížení ještě nedávno rostoucích podnikatelských pojištění.

 

  • Celkové předepsané pojistné pokleslo proti 1. pol. 2012 o 0,1 % na 58,6 mld. Kč
  • Počet smluv ve kmeni životního pojištění se snížil o více než 100 tisíc na 6,3 mil. kusů, přičemž průměrné pojistné na jednu smlouvu se aktuálně zvýšilo o 1,7 %.
  • Pokles předepsaného pojistného v podnikatelském pojištění se dále prohlubuje, dosáhl úrovně 1,9 %.

Vývoj v životním pojištění je srovnatelný s předchozím obdobím. Příčinou stagnace je výrazný propad předepsaného pojistného u jednorázového životního pojištění meziročně o 17 % způsobený zejména snížením výnosů finančních trhů ve 2. čtvrtletí letošního roku. Pozitivní vývoj je znatelný u smluv s běžně placeným pojistným (+1,1 %). Na druhé straně již několik sledovaných období nepřetržitě klesá počet nově uzavřených smluv životního pojištění.

„Pokles prodejů životního pojištění a současný růst běžně placeného pojistného naznačuje možné zbrzdění trendu dosavadního přepojišťování smluv. Jestli tento ukazatel potvrdí nový pozitivní trend, se ukáže až v dalších obdobích,“ říká výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Pokles předpisu u neživotního pojištění zpomalil na 0,1 % oproti 0,4 % v prvním čtvrtletí letošního roku. Dosažený objem 35,5 mld. Kč představuje meziroční snížení o 50 mil. korun. V oblasti pojištění vozidel došlo k významnému zmírnění poklesu předepsaného pojistného. Havarijní pojištění oproti růstu v I. čtvrtletí propadlo o 0,7 % a v povinném ručení se naopak propad zmírnil na úroveň -2,1 %. Přestože celkový počet pojistných smluv u pojištění vozidel mírně roste (+0,8 %), průměrné pojistné na jednu smlouvu meziročně stále klesá. Deklarované zdražování a nový vývoj může naznačovat mírné zvýšení průměrné ceny povinného ručení oproti I. čtvrtletí letošního roku, kdy se již zvedla z 2 720 na 2 800 Kč.

Jiná situace je u podnikatelských pojištění, kde se i přes 0,2% nárůst počtu pojistných smluv prohloubil propad předepsaného pojistného o téměř 200 mil. Kč.

„Vývoj pravděpodobně nasvědčuje tomu, že se cenová válka přesouvá z oblasti pojištění vozidel do podnikatelských pojištění,” komentuje situaci výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Z výsledků je zřejmé, že v období stagnace domácího trhu některé pojišťovny aktivně vyhledávají obchodní příležitosti i mimo Českou republiku, o čemž svědčí výrazný nárůst předpisu u jejich zahraničních aktivit.

STATISTICKÉ ČAP ÚDAJE 1-6/2013 ke stažení 

ČAP

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

A jsme s těmi výsledky spokojeni?

vpulchart,  21. 8. 2013

Myslím, že stojí za zamyšlení, proč je český pojistný trh stale na poloviční úrovni propojištěnosti průměru EU - samozřejmě si můžeme postěžovat na složitou ekonomickou situaci, nestabilitu, krácení výdajů. Ale není právě krize vhodná k odstartování růstu? Naším pojišťovnám, ale hlavně zprostředkovatelům chybí troche vice dravosti, inovace (proč se vlastně pouštět do něčeho nového, když nám plynou provize pěkně z autíček a životek). Klient ale očekává řešení aktuálních problémů - ať jsou to kybernetická rizika, mobilní IT technologická rizika vč. cloudu a další. Velkým hitem je v psolední době 3D tisk - dokážeme toto riziko analyzovat a pojistit?

RSS

Související články