Černá Hora: Dominuje pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla


			Černá Hora: Dominuje pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla
2.3.2012 Vývoj trhu

Hrubé předepsané pojistné na pojistném trhu v Černé Hoře v roce 2011 činilo 65,3 miliónu eur, což reprezentuje růst o 5,4 % ve srovnání s rokem 2010, kdy činilo 62 miliónu eur. Vyplývá to z předběžných dat, která publikovala Insurence Supervision Agency. V ten samý čas hrubé pojistné na hlavu v roce 2011 činilo téměř 99 euro.

Pojistný trh v Černé Hoře je stále charakterizován malou úrovní životního pojištění a dominantním podílem neživotního pojištění, mezi kterými zaujímá největší podíl ze zákona placené povinné ručení (46 % celkového objemu trhu). Ve struktuře hrubého pojistného v roce 2011 podíl neživotního pojištění činil 86 % (56,2 miliónu eur). Podíl životního pojištění vzrostl na 14 % (9,1 miliónu eur) a to díky většímu růstu pojistného v segmentu životního pojištění (8,6 %) oproti pojištění neživotnímu (4,9 %)

V Černé Hoře podniká dvanáct pojišťovacích společností, které mají licenci. Sedm z nich nabízí pouze životní pojištění, zbylých pět nabízí oba druhy pojištění.

Konkurence na poli životního pojištění byla posílena v roce 2011, kvůli vstupu VIENNA INSURANCE GROUP na místní trh na konci roku 2010 a to prostřednictvím WIENER STADTISCHE ZIVOTNO OSIGURANJE PODGORICA. Po pouhém roce působení na místním trhu dosáhli Rakušané 3% tržního podílu v životním pojištění. Konkurenci v oblasti životního pojištění posilují další hráči se silnými akcionáři: jde o společnosti GRAWE, UNIQA a MERKUR, DELTA GENERALI LIFE (člen skupiny Generali PPF Holding), LOVCEN zivotna osiguranja (člen skupiny Slovene Triglav Group) a ATLAS LIFE (člen domácí ATLAS Group).

V segmentu neživotního pojištění patří největší podíl ve výši téměř 53,9 % společnosti LOVCEN OSIGURANJE, která zaznamenala pokles o 5,6 % oproti předcházejícímu roku. Mezi největší společnosti s nejvyšším upsaným pojistným jsou LOVCEN, SAVA MONTENEGRO a DELTA GENERALI, jejichž podíl činí 85 % (47,7 miliónů eur).

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články