Černá hora: Intenzivní konkurenční boj mezi pojišťovnami

20.8.2012 Vývoj trhu

Pojistný trh v Černé hoře skončil první polovinu roku 2012 s 6,37% růstem a dosáhl objemu 34 milionů eur.

S několika málo výjimkami zaznamenaly všechny pojišťovny pozitivní dynamiku, a to i přes obtížné ekonomické podmínky, které vedly k rostoucí nezaměstnanosti v zemi a byly příčinou snížení průměrné mzdy černohorských občanů.

Ve struktuře tržního portfolia lze registrovat oproti roku 2011 pouze okrajové změny. Povinné ručení je stále dominantní s téměř 53% podílem na trhu. Havarijní pojištění zůstává na velmi nízké úrovni, připadá na něj jen 8,6% podíl na trhu (pokles z 8,97 % v 1H2011).

Pojištění majetku vykázalo v prvním pololetí 2012 smíšené výsledky: zatímco pojištění pro případ ohně zaznamenalo pokles ve výši 3,6 %, objem smluv o pojištění škod na majetku vzrostl o 20 %.

Životní pojištění zaznamenalo pozitivní vývoj, i když pomalejší tempo než je tržní průměr. S růstem 3,26 % dosáhlo životní pojištění částky 4,38 milionu eur.

Lídrem trhu je Lovcen Insurance, člen slovinské skupiny Triglav. Drží si 41% podíl na trhu, ačkoli pojišťovna ztratila v průběhu v posledních 12 měsíců 9 procentních bodů za svými hlavními konkurenty. Těmi jsou Sava Montenegro, Delta Generali Insurance a Uniqa Non-Life Insurance.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Lovcen

wolkve,  30. 10. 2015

Lovcen je jednou z nejméně seriozních pojišťoven v Černé hoře.
Ani po dvou měsících po škodní události není schopna vyřešit a zaplatit škodu. Tak jestli jen vybírá pojistné, a neplní závazky tak poroste.

RSS

Související články