Česká pojišťovna: Pojištěnci nesmějí být diskriminováni


			Česká pojišťovna: Pojištěnci nesmějí být diskriminováni
4.3.2011 Vývoj trhu

Evropský soudní dvůr včera označil segmentaci pojištěnců podle pohlaví jako diskriminaci a zakázal ji. Jak se k tématu vyjádřila Česká pojišťovna?

Na jakékoli závěry je ještě brzy. V tuto chvíli rozhodnutí soudního dvora EU analyzujeme. Řada otázek zůstává dosud otevřených, například zda se rozhodnutí týká jen nových nebo i existujících smluv a podobně. Je však potřeba říci, že rozhodnutí soudního dvora EU nepřináší nic nového. Zákaz diskriminace pojištěnců podle pohlaví již existuje v EU směrnici určitou dobu. Prakticky zabraňuje pojišťovnám brát při uzavírání pojistky v potaz cokoli, co není objektivní.


Pro oblast produktů neživotního pojištění České pojišťovny je rozhodnutí soudního dvora EU zcela irelevantní. Např. při sjednání povinného ručení v České pojišťovně nemá pohlaví žádný vliv. Mnohem důležitější je řidičská vyzrálost klienta, daná jeho věkem či místem, kde nejčastěji jezdí. Tzv. segmentaci podle pohlaví nepoužíváme ani v případě pojištění majetku (staveb, domácností apod.) ani v pojištění odpovědnosti ani v případě cestovního pojištění. Na oblast produktů úrazového pojištění České pojišťovny nemá toto rozhodnutí také žádný dopad.


Naopak, v oblasti životního pojištění existují potenciální dopady (např. při  výpočtu pojistného u životního pojištění zohledňujeme tzv. úmrtnostní  tabulky ČSÚ, které jsou odlišné pro muže a ženy), ale jejich kvantifikace bude možná až ve chvíli, kdy budou zodpovězeny všechny otázky spojené s rozhodnutím soudního dvora EU.

Česká pojišťovna a.s.

Zdroj: Česká pojišťovna a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články