Havarijní pojištění – horší než se čekalo - 6. díl analýzy


			Havarijní pojištění – horší než se čekalo - 6. díl analýzy
31.3.2014 Pojistný trh

Havarijní pojištění zaznamenalo meziroční pokles o 1,3 %, což odpovídá ztrátě téměř 190 miliónů pojistného. Celkový dosažený objem pak činí téměř 14,4 miliardy. Výsledky havarijního pojištění se přitom v průběhu roku zhoršovaly, když nejmenšího poklesu bylo dosaženo v 1. čtvrtletí (o 0,5 %). Situace v havarijním pojištění tak nadále zůstává velmi vážná, a je dokonce horší než v povinném ručení. Zvýšení sazeb je tak sice stále výrazně naléhavější, přesto se o zdražení hovořilo jen velmi opatrně. Ani čtvrtletní výsledky nejsou optimistické. Naopak potvrzují zhoršující se trend. Za 4. čtvrtletí bylo dosaženo necelých 3,6 miliardy pojistného, což je o 1,7 % méně než před rokem. Podobně jako v povinném ručení, ani v havarijním pojištění jsme se nedočkali zásadních inovací. Pojišťovny soustředily hlavně na sazby a rezignovaly na novinky.

Kooperativa se stala lídrem

V havarijním pojištění jsme zaznamenali zásadní změnu na pozici lídra. Stala se jím Kooperativa a to přesto, že ani jí se nevyhnul mírný pokles objemu pojistného. Konkrétně ztratila 50 miliónů, což je meziročně o 1,2 % méně. Nedošlo ovšem ke snížení jejího tržního podílu. Ten naopak výrazně ztratila Česká pojišťovna (o 1,9%b) a to ji stálo pozici nejsilnější pojišťovny v havarijním pojištění. Důvodem je ztráta 320 miliónů pojistného, což je propad o 9,1 %. V 1. pololetí jsme byli svědky poměrně zajímavého jevu, když obě velké pojišťovny klesaly, ale všechny ostatní z TOP6 rostly (byť s rozdílnou intenzitou). Na konci roku byla tato bilance zachována. Platí to tedy i pro stabilní „trojku“ Allianz (+80 miliónů, +3,4 %, posílení podílu o 0,8%b), čtvrtou pojišťovnu UNIQA (+30 miliónů, +2,1 % a posílení na trhu o 0,3%b), pátou ČPP (+60 miliónů, +6,1 %, růst podílu o 0,5%b), šestou Generali (+20 milión, +2,5 % a vylepšení podílu o 0,2%b).

O jeden až dva řády nižších objemů dosahují menší pojišťovny, které sice jako celek opět slušně posilovaly (+20 miliónů, +4,2 %, celkové posílení na trhu o 0,2%b). Jejich souhrnný podíl je však stále velmi nízký (3,2 %). Zlepšení je dáno výrazným růstem pojišťovny AXA, když vedle ní relativně výrazně rostla i Wüstenrot, a velmi slušně také Triglav a HVP. Hodně naopak ztrácela Pojišťovna VZP.

Změna na pozici lídra předznamenala i to, že skupina VIG je v havarijním pojištění silnější než GPPF. Ke změně došlo již v 1. pololetí. Na konci roku je rozdíl mezi oběma uskupeními zhruba 150 miliónů, což odpovídá 1%b.

 

Následující přehled dokumentuje vývoj ročního objemu pojistného a tržního podílu nejsilnějších pojišťoven v havarijním pojištění od roku 2010 (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí).

 

Je zřejmý pokles podílu u obou nejsilnějších pojišťoven a jeho odlišná dynamika. U České pojišťovny je zhruba dvakrát rychlejší než u Kooperativy, u které se dokonce v posledním roce zastavil. Důsledkem byla již zmiňovaná změna na pozici lídra. Zřetelné je také soustavné posilování trojice Allianz, UNIQA a ČPP.

Kateřina Lhotská, expert pro pojišťovací sector EY

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články