Komentář: Zastropování TÚM v roce 2015 zlikvidovalo kapitálové životní pojištění


			Komentář: Zastropování TÚM v roce 2015 zlikvidovalo kapitálové životní pojištění
2.2.2016 Vývoj trhu

Český pojistný trh v loňském roce posílil o jedno procento. Vzhledem k rychle posilující ekonomice ČR není tento výsledek příliš odpovídající. Na produktech se také silně podepsal regulátor. Jak vidí výsledek pojistného trhu Prof. Jaroslav Daňhel z VŠE?

Český pojistný trh stále ještě zápasí s efektivitou, je hodně regulovaný, což sice zvyšuje jeho stabilitu a klientskou bezpečnost, na druhé straně některá regulační opatření jdou proti samotnému byznysu. Loňský propad životního pojištění mne rozhodně nepřekvapil, za hlavní důvod sníženého zájmu považuji současnou nízkou výkonnost finančních trhů a s tím související ztrátu lukrativnosti produktů. Zastropování TÚM ze strany ČNB jako dohlížitele nad pojistným trhem na 1,3 % v polovině minulého roku jako reálný odraz možného dosažení výnosů pro klienty prakticky zlikvidovalo produkt kapitálové životní pojištění. Situaci rozhodně nevylepšuje ani vyostřená atmosféra kolem konfliktu pojistitelů a zprostředkovatelů.


Čtěte také: Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění


 

Za zcela negativní faktor nepovažuji výrazný úbytek jednorázově placeného ŽP, některé produkty tohoto typu mi spíše připomínají bankovní účet než pojištění. Neživotní pojištění sice rostlo, ale s ohledem na to, že v některých pojistných odvětvích je ještě stále třeba napravovat tarifní nerovnováhy z cenové války, tak se mi zdá nárůst relativně nízké. Vedle obnovování postačitelnosti tarifu, by měl neživotní byznys podpořit v růstu i pokračující vzestup české ekonomiky. Z doby krize zřejmě přetrvává jednostranný tlak na cenu pojištění. Z některých televizních reklamních šotů mám dojem, že kvalita pojistného krytí, je až na druhém místě. Jsem zastáncem názoru, že situace v ekonomice, je bezprostředním faktorem vývoje pojistného trhu a tak jednoznačně očekávám v letošním roce lepší výsledky odvětví, než jaké dosáhl v loňském roce.

 

Děkujeme za komentář

Zdroj: oPojištění.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články