Neživotní pojištění – bez překvapení - 3. díl analýzy


			Neživotní pojištění – bez překvapení - 3. díl analýzy
28.10.2012 Vývoj trhu

Trh NŽP v 1. pololetí ztrácel srovnatelně s předchozím obdobím. Celkový objem pojistného činil 35,6 miliardy, což znamená pokles o 1,3%. Při pohledu na výsledky běžného roku vidíme pokles o 1,4% a celkový objem 69,3 miliardy. Za samotné 2. čtvrtletí pak trh meziročně poklesl nepatrně méně. Zmenšení objemu pojistného o 1,1% znamená celkový výsledek 17 miliard.

„Jedničkou“ v NŽP je přes meziroční ztrátu 400 miliónů stále Česká pojišťovna. Znamenalo to pokles o 4% a ztrátu podílu na trhu é 0,8%b. Díky menší ztrátě se jí tak opět o něco přiblížila druhá Kooperativa. V jejím případě šlo o 230 miliónů pojistného, což je o 2,6% méně a nižší podíl na trhu o 0,3%b. Rozdíl mezi oběma pojišťovnami se tak snížil na 3,3%b z 3,8%b z období před rokem. Třetí nejsilnější pojišťovnou v NŽP je dlouhodobě Allianz, která tentokrát mírně ztratila, když zaznamenala o 20 miliónů pojistného méně, což odpovídá poklesu o 0,5%. Protože se však jednalo o menší ztrátu, než byl průměr trhu, posílila svůj tržní podíl o 0,1%b.

Vzhledem k celkovému výsledku trhu je nutné považovat za úspěch každý růst. Ze sledovaných pojišťoven se to podařilo páté ČPP (+50 miliónů, +2,2%, růst podílu o 0,2%b), šesté ČSOB Pojišťovně (+230 miliónů, +11,1%, růst podílu o 0,7%b) a sedmé pojišťovně UNIQA (+110 miliónů, +5,3%, růst podílu o 0,4%b). Naopak výrazně ztrácela Generali (-350 miliónů, -8,3%, ztráta podílu o 0,6%b). Menší pojišťovny jako celek v podstatě stagnovaly. Lze tak konstatovat, že se tržní podíly přesouvaly především mezi sledovanými pojišťovnami s výraznějším podílem na trhu NŽP. Ovšem i mezi menšími se našly výrazně rostoucí (s růstem větším než 10%): AXA a ČP Zdraví. A byly i takové, které podstatně ztrácely (pokles větší než 10%): AXA ŽP, MetLife Amcico, Pojišťovna VZP, Slavia a Victoria Volksbanken.

Silnější skupinou v NŽP je nadále PPF. Rozdíl vůči skupině VIG se sice opět meziročně snížil (o 500 miliónů), ovšem zůstává stále velmi vysoký (1,8 miliardy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přehled dokumentuje postupné, ovšem podstatné, oslabování České pojišťovny, mírnější pokles u Kooperativy a Generali. Opačný trend můžeme zaznamenat u Allianz, ČPP a ČSOB Pojišťovny.

NESS Czech s.r.o.

Kateřina Lhotská

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články