Nositelná elektronika v pojišťovnictví. Jsme na prahu revoluce?


			Nositelná elektronika v pojišťovnictví. Jsme na prahu revoluce?
16.12.2014 Pojistný trh

Mít dokonalý záznam o každém pojištěnci? O jeho denní aktivitě, sportovních výsledcích, délce spánku a mnoho dalšího, to jsou velmi cenné informace, které lze velmi efektivně využít. Pojišťovna Oscar Insurance na podobné databázi začala radikálně pracovat. Podaří se jí to?

 

 

 

Není to tak dávno, kdy na trh vstoupily první produkty označené jako wearables. Řeč je především o náramcích a přívěšcích, monitorujících denní i noční fyzickou aktivitu nositele. Tyto náramky zpočátku fungovaly jako obyčejné krokoměry, postupem času však miniaturizace čidel dovolila, aby drobný sportovní náramek rozeznával druh pohybu jako plavání, běh, jízda na kole, sloužil jako čítač ušlé vzdálenosti a spálených kalorií, dovedl měřit celkovou denní i noční aktivitu svého majitele a také vás dokázal probudit v lehčích fázích spánku tak, abyste se po probuzení cítili odpočatí.

Tyto náramky jsou propojené s chytrým telefonem a v něm může uživatel vše snadno monitorovat. Aplikace mohou nositele informovat o splnění jeho nastavených cílů, týkajících se spalování kalorií a jeho aktivity celkem.

Už s příchodem prvního podobného zařízení se na internetu objevily články, odhadující budoucí vývoj a využití tohoto druhu elektroniky a uplatnění na trhu pojištění bylo očividné. Pokud pojišťovna donutí své pojištěnce k pohybu, pokud je dokáže motivovat ke zdravému způsobu života, sníží tím výhledově své náklady vůči klientovi.

                                                    Ilustrativní náhled do aplikace (zdroj: mobilmania.cz)

První průkopník využití wearables v pojišťovnictví

A nyní je to tu. Americká pojišťovna Oscar Insurance přišla jako první, s uceleným konceptem využití nositelné elektroniky ve službách pojišťovnictví. Klienti mají nyní možnost si o náramek zažádat pomocí jejich speciální aplikace. V případě jejich zájmu jim pak pojišťovna zdarma daruje náramek Misfit. Uživatelé, kteří budou plnit nastavené cíle, které reprezentuje počet kroků během jednoho dne a tím spálené kalorie, obdrží od pojišťovny za každý den jeden dolar. Když dosáhnou 20 dolarů, obdrží voucher, který mohou uplatnit při nákupu na Amazonu. Pojišťovna tímto způsobem chce donutit klienty k pohybu a ke zdravějšímu životnímu stylu.

 

                                  Náramek Misfit pro sledování fyzické aktivity nositele (zdroj: mobilmania.cz)

                                   Náramek Misfit pro sledování fyzické aktivity nositele (zdroj: mobilmania.cz)

Je jisté, že tento krok je pouze začátek. V případě příznivého vývoje a kladných výsledků tohoto pokusu, budou Oscar Insurance následovat i další pojišťovny. S převratnou rychlostí vývoje nositelné elekroniky a miniaturizace čipů můžeme odhadovat, že v budoucnu budou běžné i toxikologické rozbory krve, prostřednictvím implantovaných mikro-zařízení a nejen, že vám váš chytrý telefon doporučí, abyste doplnili hladinu sodíku a železa v krvi, ale pojišťovna bude schopna navýšit splátky klientům se závislostí na tabáku, případně často holdujících alkoholu.

To už ovšem spekulujeme v obzorech science fiction. Nyní bude jistě zajímavé sledovat vývoj tohoto kroku a případný podobný vývoj ve strategii konkurence.

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: oPojištěni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články