Pojištění vozidel brzdí dynamiku pojistného trhu


			Pojištění vozidel brzdí dynamiku pojistného trhu
1.11.2011 Vývoj trhu

Podle obchodních výsledků členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 3. čtvrtletí došlo k meziročnímu růstu předepsaného pojistného o 1,8 %. Hlavním důvodem zpomalení tempa růstu je zejména přetrvávající pokles cen pojištění motorových vozidel.

 

 

 

  • Přdepsané pojistné v neživotním pojištění pokleslo meziročně o 1,7 %.
  • O téměř 3 % posílilo předepsané pojistné podnikatelů
  • Životní pojištění je stále nejvýrazněji rostoucí segment (+5,6 %), počet pojištěných klientů však klesá.

Trh neživotního pojištění se kvůli vývoji cen pojistných produktů pro motoristy ocitá v červených číslech. Předepsané pojistné v oblasti pojištění vozidel pokleslo v průměru o 7 %. Situace je patrná zejména u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Fakt, že při 2,4% nárůstu pojistných smluv došlo k poklesu předepsaného pojistného téměř o 1,5 miliardy Kč svědčí o přetrvávajícím enormním tlaku na nízkou cenu v konkurenčním boji o zákazníka.

„Situace, kdy za posledních šest let došlo ke snížní průměrné ceny povinného ruční zhruba o 15 %, je dlouhodobě neudržitelná,“ komentuje aktuální stav Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. „Obávám se, že rostoucí průměrné náklady na škody, zejména škody na zdraví v kontextu s dramatickým snižováním ceny pojistného, mohou vyřídit na trhu některé pojišťovny ze hry.“

Výnamný pozitivní posun je zřejmý v oblasti podnikatelských pojištění. Téměř 3% meziroční nárůst předepsaného pojistného odpovídá 3% navýšení poču smluv ve kmeni. Vývoj v této oblasti svěčí o tom, že podnikatelé stále více vnímají pojištění jako vhodný nátroj k zabezpeční rizik v době ekonomické nestability, kdy každý nečkaný výdaj může pro jejich firmu znamenat velké potíže.

Přestože zásadní vliv na vývoj trhu má stále růst životního pojištění, jeho dynamika růstu lehce zpomalila. Meziroční navýšení předepsaného pojistného u produktů s jednorázově placeným pojistným o 9 % již v celkovém předpisu není tak výrazné jako na začáku letošního roku, zájem klientů o tento druh pojištění však trvá. Bohužel stále klesá celková propojištěnost životního pojištění. Pojištění má sjednáno o 200 tisíc klientů méně než v předchozím roce.

Rozdělení podílů na trhu dvou nejvěších finančích skupin je téměř vyrovnané. O pouhých 0,3 % drží prvenství Generali PPF Holding (30,2 % – Česká pojišťovna, a.s., Generali pojišťovna a.s., ČP Zdraví a.s.) před skupinou VIG (29,9 % – Kooperativa pojišťovna, a.s., Česká podnikatelská pojišťovna, a.s. a Pojišťovna Čské spořitelny, a.s.).

ČAP

 

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články