Pojišťovnictví v roce 2013 očima analytičky Kateřiny Lhotské


			Pojišťovnictví v roce 2013 očima analytičky Kateřiny Lhotské
28.1.2013 Pojistný trh

Jako každý rok, i letos jsme oslovili pojišťovny (a nejen je), aby společně s námi nahlédly do fiktivní křišťálové koule a naznačily, co všechno je čeká v příštím roce.

Naše otázka zněla: Jak vidíte ekonomickým pohledem průběh roku 2013 v českém pojišťovnictví?

Dnes přinášíme vyjádření nezávislé analytičky. Tou je Kateřina Lhotská ze společnosti NESS, kterou z našich webových stránek určitě znáte. Tady je její názor na to, jak bude vypadat nadcházející rok:

Odhad vývoje pojistného trhu z ekonomického pohledu se zpravidla omezuje jen na predikci růstu nebo poklesu objemu předepsaného pojistného. Tomuto pohledu se nelze samozřejmě vyhnout, ale za zamyšlení stojí i jiný aspekt – totiž zda budou pojišťovny v roce 2013 (případně v dalších letech) na pojištění vydělávat. Poskytování pojišťovacích služeb je podnikání jako každé jiné a dosahování zisku je jeho základním cílem. Občas mám pocit, že se na to v diskuzích o dalším vývoji a fungování trhu trochu zapomíná.

Jaký tedy bude vývoj v oblasti předepsaného pojistného? Z pohledu neredukovaného trhu (jednorázové pojistné se započítává v plné výši) bude v roce 2013 opět určující, jak se bude dařit jednorázově placeným produktům v životním pojištění. Svůj vliv bude mít i vývoj v oblasti sazeb v pojištění vozidel. O jejich „ekonomické nesmyslnosti“ toho bylo v poslední době napsáno mnoho, a tak by se dal předpokládat, že sazby porostou. Svoji roli však může sehrát i strategie velkých hráčů na trhu, kteří si moc dobře uvědomují, že pro některé menší pojišťovny může mít pokračování stávajících sazeb fatální následky. Proto nejspíš nelze nějaký prudký růst pojistného v této oblasti očekávat. Spíše budeme svědky stagnace, případně nějakého vývoje blízkého stagnaci. Méně sledovaná je situace v havarijním pojištění, kde jsou ovšem poměry mnohem dramatičtější. Zde je tak nějaká změna pravděpodobnější a můžeme očekávat i velmi mírný růst. Zatímco se však trh soustředil na sazby v pojištění vozidel, začala nenápadně tikat další časované bomba – ceny v pojištění průmyslu a podnikatelů. Hrozí, že nás čeká podobný „příběh“ jako u vozidel a můžeme jen doufat, že případný propad nebude tak hluboký. Pozitivní vývoj můžeme tak očekávat snad jen u občanských pojištění. Nebude nejspíš tak výrazný, aby dokázal zajistit lepší výsledek než celkovou stagnaci, nebo mírný pokles v neživotním pojištění jako celku.

V životním pojištění bude pokračovat příznivý vývoj v oblasti běžně placeného pojistného. Podpoří jej i probíhající penzijní reforma. Možnost investovat v rámci II. pilíře se sice jeví jako konkurenční a tedy snižující zájem o životní pojištění jako formu spoření, ale realita je paradoxně jiná. Důležité je zvýšení zájmu o zajištění vlastní budoucnosti a posilování osobní odpovědnosti občanů za svoje stáří. Spoření ve II. pilíři je přitom velkou částí společnosti odmítáno. Toho využívají (nebo spíše zneužívají) někteří zprostředkovatelé a nabízejí jako alternativu právě životní pojištění. Zamlčují přitom, že jako forma spoření na stáří je to jeden z nejméně vhodných finančních produktů. Vedle toho je ale potěšitelné, že roste objem rizikového pojistného. Nejasná je otázka dalšího vývoje v jednorázově placeném pojistném. Nejspíš nelze očekávat výrazné změny oproti roku 2012, a pokud k nějakým dojde, půjde spíše o mírný pokles. Celkově tedy životní pojištění mírně poroste. Pro celý trh z toho plyne další posílení životního pojištění na úkor neživotního a stagnaci trhu, nebo jen malý růst.

Mnohem výraznější změny nás čekají v oblasti zisku. Po mnoho let pojišťovny podceňovaly profitabilitu svých kmenů s tím, že zisk byl dosahován především prostřednictvím finančního umístění. To se ovšem nyní dramaticky mění. Tyto výnosy jsou do budoucna vzhledem k různým finančním a dluhovým krizím jednou velkou neznámou. Profitabilita bude nejspíš ohrožována také předpokládaným růstem cen zajištění. Nějakou dobu sice pojišťovny vydrží s rozpouštěním rezerv (jakési „skryté“ marže), ale to nepůjde do nekonečna. A tak se stává kmen a jeho kvalita velmi důležitými prostředky dosažení zisku. Ty společnosti, které svoje kmeny budovaly podle principu „je nám jedno, co tam je, hlavně když je toho hodně“, tak stojí před zásadním problémem. Změna kvality kmene u pojišťoven typu „je nám to jedno“ není jednoduše a rychle řešitelná záležitost. Vyžaduje to jednak zásahy do jeho struktury a nastavení nových vztahů s distribučními kanály s cílem zvýšení kvality sjednávané produkce. Ohroženější jsou přitom opět menší pojišťovny. Mojí totiž mnohem slabší vyjednávací pozici vůči externím zprostředkovatelům. To by mohlo být jedním ze spouštěčů procesu větší koncentrace pojistného trhu v budoucnosti.

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články