Pojišťovnictví v roce 2014: Kooperativa


			Pojišťovnictví v roce 2014: Kooperativa
20.1.2014 Vývoj trhu

Jako každý rok jsme oslovili pojišťovny s otázkou, jaký byl minulý rok a co očekávat od roku nastávajícího. V platnost vešel nový Občanský zákoník, který jistě způsobí mnoho změn. Velkou úlohu v dalším vývoji bude mít také již schválená klíčová reforma Solvency II, která bude mít dopady na samotné fungování pojišťoven.
Na otázky odpovídá generální ředitel pojišťovny Kooperativa, Ing. Martin Diviš, MBA:

Jak hodnotíte uplynulý rok 2013? 

Tržby v loňském roce významně nerostly, naopak kvůli povodním, vichřicím a bouřkám tuzemské pojišťovny zaznamenaly velké škody. Českou republiku zasáhly živly velmi výrazně, ve střední Evropě jsme na tom byli spolu s Rakouskem nejhůř. 

Velkou část škod sice zaplatí zajistitelé, ale už máme jasné indikace, že zajišťovny si to budou chtít kompenzovat během dalších let. V případě majetkového pojištění můžeme tedy očekávat zdražení v řádu procent. Obecně klienti s růstem cen majetkového pojištění musí počítat – sazby u nás jsou pořád níž než v Německu nebo v Rakousku, přitom živelní škody za posledních deset let velmi narostly. Pojišťovny jsou každý rok pod tlakem zajišťoven, aby je zvýšily. Zvýšené náklady pojišťovnám přinesla také příprava na nový občanský zákoník. 

Situaci na pojistném trhu nezlepšila ani důchodová reforma, která mohla znamenat nové příležitosti pro penzijní fondy a pojišťovny. Očekávaný přísun klientů se bohužel nenaplnil a její osud je velmi nejasný. Podobná situace je v komerčním zdravotním připojištění, které politici odsunuli na neurčito. Pokud to tedy mohu shrnout, naše očekávání se nenaplnila. 

Co očekáváte v roce 2014?

Obávám se, že z ekonomického pohledu nemůžeme očekávat žádné výrazné zlepšení. Autoři britského časopisu The Economist sice předpokládají, že bude lépe a evropské ekonomiky, včetně české, nastartují růst. Ale podobně optimističtí byli i v prognózách pro letošní rok a výsledek je záporný. Podobně již několik let stagnuje pojistný trh, zejména jeho neživotní část. 

Pozitivní zprávou je, že životní pojištění si udržuje mírný růst, zejména v oblasti běžně placeného pojistného. Věřím, že tento segment poroste i v letošním roce. 

Celkově přinese rok 2014 nejen v pojišťovnictví jednu obrovskou změnu – v platnost vstoupí nový občanský zákoník. Změna se dotkne zejména odpovědnostních pojistek. Bude se daleko více než nyní posuzovat odpovědnost za škodu a doslova revoluční změny budou v oblasti náhrady újmy, zejména pokud jde o újmu (škodu) na zdraví. V praxi to bude znamenat značný nárůst výše škod. A pokud nebude viník škody pojištěn, bude muset škodu uhradit ze svých prostředků. Proto očekáváme významný nárůst zájmu o odpovědnostní pojištění. 

Kooperativa

Zdroj: Kooperativa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články