Pojišťovnictví v roce 2014: Pojišťovna České spořitelny


			Pojišťovnictví v roce 2014: Pojišťovna České spořitelny
15.1.2014 Vývoj trhu

Jako každý rok jsme oslovili pojišťovny s otázkou, jaký byl minulý rok a co očekávat od roku nastávajícího. V platnost vešel nový Občanský zákoník, který jistě způsobí mnoho změn. Velkou úlohu v dalším vývoji bude mít také již schválená klíčová reforma Solvency II, která bude mít dopady na samotné fungování pojišťoven.
Na otázky odpovídá generální ředitel Pojišťovny České spořitelny, RNDr. Petr Zapletal, MBA:

Jak hodnotíte uplynulý rok 2013?

Pohledem zpět byl rok 2013 spíše nezajímavý – zavedení jednotné genderové politiky (stejné sazby pro muže i pro ženy) v životním pojištění nepřinesl žádnou revoluci. Penzijní reforma dopadla podle všeobecného očekávání fiaskem a trh životního pojištění se vyvíjel jen mírně pozitivně. Menší polovina těch šťastnějších pojišťoven rostla ve svém podílu na trhu a zbylá většina si udržela více méně své pozice.

Co očekáváte v roce 2014?

Z pohledu samotného businessu to nevypadá na nějakou velkou změnu trendu, tedy mírný a křehký optimismus převládá. Co však může přinést překvapení, jsou dle mého názoru vlivy mimo pojišťovny samotné. V první řadě je to zavedení Nového občanského zákoníku. Samozřejmě, že všichni se připraví, jak nejlépe dovedou, ale změny jsou tak rozsáhlé a zkušenosti nulové, že nás nepochybně bude čekat období ladění a zlepšování. Bude se to týkat smluvní dokumentace, informačních materiálů, ale i sazeb. Ten druhý významný faktor je posilování pozice klienta ve vztahu k pojišťovnám a prodejcům pojištění. Samozřejmě to souvisí s NOZ, ale je to dlouhodobý vliv, který se bude stále zesilovat. Svoji roli tu sehraje také rozšířená kompetence finančního arbitra do oblasti životního pojištění. Nepochybně vzrostou nároky na informovanost klienta, nutnost znát podrobně potřeby klientů. Také vzroste odpovědnost za poskytnutí špatné rady či nevhodné služby. Jak výrazné budou tyto změny v roce 2014, je těžké předpovědět, ale ve střednědobém výhledu to určitě změní trh velmi zásadně.

Pojišťovna České spořitelny

Zdroj: Pojišťovna České spořitelny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články