Pojišťovny kvůli novele zákona ukončují smlouvy s cestovkami


			Pojišťovny kvůli novele zákona ukončují smlouvy s cestovkami
2.10.2015 Vývoj trhu

Bez zákonného pojištění nemůže cestovní kancelář (CK) prodávat zájezdy. Jenže pojišťovny již zaslaly výpovědi desítkám CK o pojištění proti krachu. Důvod je novela zákona z minulého měsíce, kterou schválila Sněmovna. Nároky klientů by prý měly pojišťovny hradit při úpadku CK v plné výši. Na to však pojišťovny nemonou a ani nechtějí přistoupit a tak přišla první vlna vypovězených smluv s CK.

Cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku v následujících týdnech. Minimálně dvěma z nich skončilo již 29. září. Uvedla to Asociace cestovních kanceláří.

„V návaznosti na nynější legislativní kroky, které jdou proti základním principům pojišťovnictví, jsme byli nuceni poslat prvním cestovním kancelářím v řádu desítek výpovědi pojistných smluv," řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Jejich počet bude podle něj narůstat tak, jak se bude blížit výročí smlouvy.

„Je naší povinností dostát péče řádného hospodáře a dalším regulacím, kterým pojišťovnictví podléhá. Novela zákona nám ale ukládá, abychom šli do neomezeného rizika a hazardovali s majetkem nejen svých akcionářů, ale i klientů," podotkl.

Podle asociace obdrželo tento dopis od pojišťovny nejméně 35 kanceláří.

„Na základě pokynu akcionářů jsme nyní bohužel nuceni postupně ukončovat stávající smlouvy a neuzavírat nové. Znamená to, že začínáme rozesílat výpovědi smluv, protože nemáme na nově definovaná rizika vhodné zajištění. Zatím odešlo prvních deset výpovědí," doplnil člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.

Výpovědi do CK posílá postupně podle data doběhu vzájemných smluv také UNIQA. „V procesu dalšího projednávání novely v Senátu se budeme snažit znovu varovat před úskalími současného znění a zvrátit tento vývoj tak, aby bylo možné nalézt kompromis přijatelný pro všechny strany," dodala mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Podle slov náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové ministerstvo celou situaci monitoruje a činí patřičné kroky takové, aby cestovní ruch a podnikání měly společný postoj.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže, se CK dostaly pod nadvládu jiných soukromých subjektů, které je využívají jako nástroj k tomu, aby si vyjednaly lepší zákon. Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu může podle asociace vést v budoucnu k žalobám cestovních kanceláří na stát o náhradu škody či k jejich odchodu do zahraničí.

Cestovní kanceláře budou moci nahrazovat pojištění proti úpadku bankovní zárukou podle předlohy. Budou ale muset také pojišťovnám předkládat před uzavřením smlouvy mimo jiné údaje o svém hospodaření a počtu plánovaných zájezdů.

Předkladatel zákona ale podle asociace nedomyslel situaci ve chvíli, kdy pojišťovna vypoví CK smlouvu. CK nebude moci pořádat zájezdy a klienti, kteří již budou mít zájezd zakoupený, o něj přijdou. V takovém případě CK utrpí zřejmě velkou ztrátu a může i zkrachovat, přestože její hospodaření bylo v dobré kondici.

Na českém trhu je nyní celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří, které prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard korun.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články