Pořadí pojišťoven podle objemu pojistného - 2.díl analýzy

26.10.2012 Vývoj trhu

Pojistný trh meziročně poklesl celkem o 0,6%, což je výrazně lepší výsledek než za 1. čtvrtletí, kdy došlo k propadu o 6,4%. Je však také třeba dodat, že aktuální hodnoty porovnáváme se stejným obdobím roku 2011, které byl co do objemu pojistného mimořádné především díky vrcholícímu zájmu o jednorázové ŽP. Celkový objem předepsaného pojistného je 72,3 miliardy, když 2. čtvrtletí přispělo 36,7 miliardami. Za běžný rok pak registrujeme objem pojistného ve výši 139 miliard.

„Jedničkou“ trhu je přes opětovné snížení podílu Česká pojišťovna. Tentokráte ztratila 2,5% pojistného, což odpovídá 400 miliónům. Důsledkem je i ztráta tržního podílu o 0,4%b. Není tady tak výrazná jako v předchozích letech. Přibližně stejný relativní pokles zaznamenala i „dvojka“ trhu – Kooperativa. Konkrétně to znamenalo nižší objem pojistného o 370 miliónů, což je meziročně o 2,7% méně a znamená to ztrátu podílu o 0,4%b. Na třetím místě zůstává ČSOB Pojišťovna, která stále výrazně těží z jednorázového ŽP. Získala meziročně o téměř 1,2 miliardy pojistného více, což odpovídá růstu o 18,2% a posílení na trhu o 1,8%b. Čtvrtá je stále pojišťovna Allianz. Dokázala se výrazně zlepšit, když získala o 500 miliónů pojistného více, což je nárůst o 8,9% a zisk podílu na trhu o 0,8%b. Za ní následuje Pojišťovna ČS (-240 miliónů, -4,9% a pokles podílu o 0,3%b). Šestici nejsilnějších pojišťoven uzavírá průběžně ztrácející Generali (-230 miliónů, -5,1%, ztráta podílu 0,3%b).

V porovnání obou největších skupin obhájila VIG svoje loňské mírné vedení a stále je úspěšnější než PPF. Rozdíl mezi oběma skupinami se přitom téměř nezměnil a je stále poměrně malý. Lze tedy předpokládat, že dojde k další změně. Tuto domněnku podporuje i to, že největší člen skupiny VIG, pojišťovna Kooperativa, mívá tradičně nejúspěšnější počátky roku a pak jeho výkony klesají. To nakonec dokládá i to, že za 1. čtvrtletí byl rozdíl mezi oběma skupinami přibližně dvojnásobný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Následující tabulka pak udává, jak se měnil objem pojistného a tržní podíl u nejsilnějších pojišťoven za poslední 4 roky (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí).

 

Výsledky dokumentují postupnou ztrátu tržního podílu České pojišťovny včetně zpomalení tohoto trendu v letošním roce. Postupné oslabování je zřejmé i u druhé Kooperativy, přičemž je vidět, že jejich vzájemné přibližování se letos téměř zastavilo. Oslabuje i Generali. Naopak opačný trend zaznamenáváme u ČSOB Pojišťovny a u Allianz.

Kateřina Lhotská

NESS Czech s.r.o.

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články