Studie Swiss Re: Pojišťovny letos čeká růst


			Studie Swiss Re: Pojišťovny letos čeká růst
13.7.2011 Vývoj trhu

Nejnovější studie Swiss Re, zveřejněná začátkem července s názvem "Svět pojištění v roce 2010" odhaluje růst kapitálu i objemu pojistného, k němuž v minulém roce došlo.

Celkový objem pojistného v roce 2010 velmi slušně vzrostl, byl tažený ekonomickým růstem a odráží se i v kapitálové síle i platební schopnosti pojišťoven. Rozvojové země i nadále nabývaly na významu - Čína se stala 6. největším pojistným trhem. Ale jsou tu i negativa: výnosy z investic trpěly nízkými úrokovými sazbami.

Pojišťovnictví se vrací zpět k růstu. Celosvětový objem pojistného vzrostl o 2,7 % (po očištění od vlivu inflace). Životní pojištění vzrostlo o 3,2 %, neživotní o 2,1 %. Růst pojistného na rozvíjejících se trzích zrychlil. Zlepšilo se vybavení pojišťoven kapitálem i jejich platební schopnost, zatímco nízké úrokové sazby negativně ovlivnily výnosy z investic. Objem pojistného se zvýšil u tří čtvrtin ze 78 trhů, kterým se analýza věnuje.

Životní pojištění vzrostlo o 3,2 %

Životní pojištění v roce 2010 celosvětově vzrostlo o 3,2 % na 2 520 miliard dolarů. Růst byl obzvláště silný na rozvíjejících se asijských trzích a robustní byl i na některých evropských trzích. V USA a ve Velké Británii pojistné klesalo, i když mírnějším tempem než tomu bylo v roce 2009.

Daniel Staib, jeden z autorů studie, říká: "Dominantním obrazem je návrat na dlouhodobý růstový trend. V některých evropských zemích mohou růst v loňském roce hodnotit jako velmi silný, protože prodej jednorázových pojistných produktů s poměrně atraktivním zhodnocením výrazně vzrostl. "

Na rozvíjejících se trzích životní pojistné vzrostlo o 13 %. Jižní a východní Asie byla oblastí, která měla nejsilnější růst ve výši 18 % - v čele s Čínou a se silnou poptávkou po tradičních produktech i po investičním životním pojištění. Latinská Amerika a Karibik nebyly daleko za nimi, s 12% růstem, vedené Brazílií.

Neživotního pojištění vzrostlo v roce 2010 o 2,1 %

Neživotní pojištění celosvětově vzrostlo o 2,1 %. V rozvíjejících se a nově industrializovaných asijských zemích silné ekonomické oživení způsobilo zvýšenou poptávku po pojištění. Objem pojistného rostl také v Evropě a USA.

Výsledky upisování se nejvíce zhoršily v USA a záporných hodnot doznaly i na velkých evropských trzích. Pokud jde o Evropu, bylo to důsledkem neutěšených výsledků pojištění automobilů. Na osmi největších trzích nestačily příjmy z pojistného pokrýt nároky na úhrady škod a další náklady - a to již druhý rok po sobě.

"Vzhledem k nedávným katastrofám je zřejmé, že globální výsledky upisování se v roce 2011 ještě zhorší. To je důkazem, že ceny pojištění jsou nepřiměřené. Na některých trzích, jako je například Itálie a Velká Británie, již začaly ceny stoupat, a to zejména v pojištění osobních automobilů, což signalizuje, že upisovací ekonomický cyklus se konečně začíná obracet, "říká Staib.

Výhled: Silný růst v roce 2011

I přes přetrvávající nejistotu by mělo v roce 2011 pokračovat hospodářské oživení a celosvětové posílení růstu předepsaného pojistného a to jak v životním, tak v neživotním pojištění. Nicméně výnosy z investic v životním i neživotním sektoru zůstávají nízké a lze předpokládat, že porostou jen pomalu.

"Pokud jde o vyspělé trhy, lze očekávat pozitivní růst v životním pojištění v USA, zatímco v západní Evropě by mohl růst pojistného mírně zpomalit, protože nízké úrokové sazby dělají životní pojištění méně atraktivní," říká Staib. V dlouhodobějším horizontu je skutečnost, že naše stárnoucí společnost stále více potřebuje zajištění na stáří, pozitivní zprávou pro životní pojišťovny.

V případě neživotního pojištění trend směřuje k vyššímu růstu předepsaného pojistného v roce 2011. Tento trend ovlivní sazby pojistného, které se pomalu začnou upravovat směrem nahoru.

Očekává se, že podíl rozvíjejících se zemí na světovém trhu se v průběhu příštích deseti let ze současných 14 % výrazně zvýší. Čína se pravděpodobně stane druhým největším pojišťovacím trhem v průběhu deseti let (v roce 2010 byla šestým největším trhem).

A hlavní rizika? Eskalace dluhové krize, která může ovlivnit euro a možný nedostatek ropy, vznikající v důsledku nepokojů v zemích produkujících ropu.

 

 

 

 


Swiss Re sigma study

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články