SWISS RE: Ve střední a východní Evropě lze očekávat omezený růst pojistného


			SWISS RE: Ve střední a východní Evropě lze očekávat omezený růst pojistného
16.12.2011 Vývoj trhu

Rozvíjející se tržní ekonomiky letos i nadále výrazně rostly, v průměru o 5,8 % (v roce 2010 o 7,7%). Růst se zpomalil v druhé polovině roku, především kvůli evropské dluhové krizi a narůstajícím pochybnostem o zdraví ekonomiky Spojených států, tvrdí Swiss Re v nedávné zprávě, kterou společnost vydala.

Odhaduje se, že životní pojištění na rozvíjejících se trzích vzrostlo v roce 2011 o pouhých 0,6 %, zatímco v roce 2010 to bylo o 10,5 %. V oblasti neživotního pojištění vzrostly rozvíjející se trhy o 8,9 % (2010: +9,6 %), v souladu s dlouhodobým trendem ve výši okolo 9 %. 

 

Pokud jde o region střední a východní Evropy, růst životního pojištění zaostával za dalšími rozvíjejícími se regiony, zvýšil se pouze o 4,7 % vinou dluhové krize v Evropě, která tlumila spotřebitelskou důvěru. Nicméně poptávka po krátkodobých vkladových produktech pokračovala v růstu - zejména v Polsku, největším trhu s životním pojištěním ve východní Evropě. V Rusku se předepsané pojistné v první polovině roku 2011 prudce zvýšilo o více než 50 %, i když celkově zůstává na velmi nízké úrovni.

V oblasti neživotního pojištění došlo ve střední a východní Evropě k mírnému oživení o 4,3 %, díky růstu v Rusku a rostoucím cenám vozidel a pojištění majetku v Polsku.

Podle Swiss Re jsou jednou z růstových možností poslední změny důchodového systému v Polsku a Maďarsku. Přesto zůstává zpomalování hospodářského růstu i nadále nejdůležitější výzvou jak pro životní a neživotní pojištění. Prostředí bude i dál vysoce konkurenční.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS