Trh zopakoval pokles - 2.díl analýzy


			Trh zopakoval pokles - 2.díl analýzy
28.3.2013 Vývoj trhu

Pojistný trh meziročně klesl o 0,6 %, což znamená zhoršení oproti 3. čtvrtletí (Q1 -6,4 %, Q2 -0,6 %, Q3 0,3 %) a návrat k výsledku po 1. pololetí. Celkový objem předepsaného pojistného je téměř 139 miliard, když 4. čtvrtletí přispělo 32,8 miliardy.

„Jedničkou“ trhu je přes další pokles Česká pojišťovna. Tentokráte ztratila 1,4 miliardy pojistného, což je meziročně pokles o 4,4 %. Tomu odpovídá snížení tržního podílu o 0,9 %b. Dochází tak k mírnému zpomalení klesajícího trendu. „Dvojka“ trhu – Kooperativa – také ztratila, ovšem jen nepatrně. Konkrétně zaznamenala o 90 miliónů nižší objem pojistného, což je meziročně o 0,3 % méně a udržení tržního podílu. Obě pojišťovny se tak k sobě opět přiblížily. Na třetím místě zůstává ČSOB Pojišťovna, která stále výrazně těží z jednorázového ŽP. Získala meziročně o téměř 1,5 miliardy pojistného více, což znamená růst o 12,2 % a posílení na trhu o 0,8 %b. Čtvrtá je stále pojišťovna Allianz. I ta se dokázala zlepšit, když získala o 520 miliónů pojistného více, což je nárůst o 4,8 % a zisk podílu na trhu o 0,4 %b. Pátá je téměř stagnující Pojišťovna ČS (+10 miliónů, +0,1 % a růst podílu o 0,1 %b). Šestici nejsilnějších pojišťoven uzavírá Generali, která však již třetí rok po sobě ztrácí svůj tržní podíl a její pokles se v roce 2012 dokonce zrychlil (-550 miliónů, -5,4 %, ztráta podílu 0,4 %b).

V porovnání obou největších skupin obhájila VIG svoji převahu a je stále úspěšnější než PPF. Je to překvapivý vývoj, protože největší člen skupiny VIG, pojišťovna Kooperativa, mívá tradičně nejúspěšnější počátky roku a pak její výkony klesají. Ve 3. čtvrtletí se však rozdíl mezi oběma skupinami zvýšil z 600 miliónů po 1. pololetí na 800 a prakticky stejný zůstal i na konci roku.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Následující tabulka pak udává, jak se měnil objem pojistného a tržní podíl u nejsilnějších pojišťoven za poslední čtyři roky (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí). Výsledky dokumentují postupnou ztrátu tržního podílu České pojišťovny včetně zpomalení tohoto trendu v posledním roce. Zároveň je zřejmé zmiňované snižování náskoku na druhou Kooperativu. Následují rostoucí ČSOB Pojišťovna a Allianz. Rychle se zlepšovala Pojišťovna ČS, která ovšem svůj růst letos zastavila. Dále je zřejmý dlouhodobý trend ztráty tržního podílu u Generali.

 

 

 

 

Zdroj: Kateřina Lhotská - NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články