Vývoj pojistného trhu v roce 2011: Neživotní pojištění


			Vývoj pojistného trhu v roce 2011: Neživotní pojištění
2.3.2012 Vývoj trhu

V neživotním pojištění (NŽP) došlo k poklesu o téměř 1,6 % (o 1,3 % včetně netržního pojistného). Nejsilnější pojišťovnou je stále Česká pojišťovna před Kooperativou. Při zahrnutí netržního pojistného je pořadí obrácené a bylo takové po celý rok. Při hodnocení 4. čtvrtletí je nejsilnější Česká pojišťovna před Kooperativou a Allianz.

NŽP táhne dolů nadále pokles v oblasti pojištění vozidel (v POV o 8 %, v HAV o 4,4 %). Výsledky za 4. čtvrtletí ukazují, že došlo ke zmírnění poklesu. Ovšem i tak to u POV znamená ztrátu 7,2 % pojistného, zatímco u HAV jen 2,1 %.

Počet smluv v POV přitom neustále roste (meziročně o 2,4 %). Důvodem poklesu objemu pojistného je stále se snižující cena pojištění, která je stále rozhodujícím parametrem pro výběr produktu ze strany zájemců. Výsledky potvrzují, že ani služba tzv. přímé likvidace nepřinesla zásadní změnu v jejich preferencích, když souhrnný podíl pojišťoven, které tuto službu nabízejí, dokonce meziročně o něco poklesl (o 0,4%b).

Přímou likvidaci v různé formě nabízejí v podstatě všechny velké a střední pojišťovny a neznamená tak zásadní konkurenční výhodu. Menší pojišťovny nadále bojují o klienta především cenou.

Primární příčinou poklesu u HAV je změna v uvažování klientů v nedávné době. Část z nich považovala toto pojištění za zbytné a uvažovala o rušení existujících smluv. Pojišťovny se snažily tomuto kroku předjít a snižovaly sazby. Výsledkem je celkový pokles objemu pojistného přes poměrně výrazně rostoucí počet smluv (o téměř 10 %).

Výsledky NŽP tak zachraňují podnikatelská pojištění, která meziročně rostla o 1,9 %. O něco vyšší růst zaznamenala podnikatelská pojištění při započtení povinného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele (o 2,2 %). Ztrátu zmírňovaly i ostatní produktové skupiny NŽP, které meziročně souhrnně rostly o 5,7 %.

NESS Czech s.r.o.

Kateřina Lhotská

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články