Životní pojištění – další zpomalení růstu


			Životní pojištění – další zpomalení růstu
22.12.2011 Vývoj trhu

Trh ŽP ve sledovaném období leden-září 2011 pokračoval v trendu nastoupeném od počátku roku a svůj růst nadále zpomaloval. Celkový objem pojistného dosáhl téměř 52,9 miliardy, což je meziročně o 5,1% více, ale při porovnání s loňským růstem (19 %) je zřetelné snížení jeho dynamiky. Růstu bylo dosaženo i po započtení vlivu inflace (o 3,3 %). Zatímco dříve jej výrazně podporovaly bankopojišťovny, nyní se k nim přidaly i některé další společnosti. Z této skupiny se nejvíce dařilo Kooperativě, ČPP a pojišťovně UNIQA, i když poslední dvě rostly z relativně nízkých základů. Mezi bankopojišťovnami nebyla situace vyrovnaná.

Celkově bylo za toto období předepsáno 73,3 miliardy pojistného. Zpomalení nejlépe dokumentují výsledky za samotné 3. čtvrtletí. Bylo dosaženo 16,2 miliardy pojistného, což je stále meziroční zlepšení o 1,8%, které ovšem výrazně zaostává za růstem z roku 2010, kdy bylo dosaženo 14,2 % a i z roku 2009 s růstem 10,1%. Ve 2. čtvrtletí došlo dokonce k nepatrnému meziročnímu poklesu o 0,5 %. Toto vše nejspíše naznačuje, že období prudkého růstu ŽP asi skutečně skončilo a nadále nás očekávají období mírných změn oběma směry. Tedy podobně jako v NŽP.

Největší vliv na zpomalování ŽP má výrazný pokles intenzity růstu jednorázového ŽP.

Výsledky pojišťoven

„Jedničkou“ na trhu ŽP je stále Česká pojišťovna, která byla sice po 1. čtvrtletí druhá, ale ve 2. čtvrtletí se na pozici lídra vrátila. Meziročně posílila o 150 miliónů pojistného, což znamená růst o 1,5 %, ale protože trh rostl rychleji, také ztrátu podílu o 0,8%b.

Na druhou pozici se dostala Pojišťovna ČS, která si oproti 2. čtvrtletí o místo polepšila. Meziročně předepsala o 920 miliónů pojistného více, což je růst o 14,8 % a posílení na trhu o 1,1%b.

ČSOB Pojišťovna neudržela svoji pozici lídra po 1. čtvrtletí a ani druhou pozici po 2. čtvrtletí a stala se tak „trojkou“ trhu po 3. čtvrtletí. Meziročně sice posílila téměř o 2 miliardy pojistného, což je o 41,8% a posílila na trhu o 3,2%b, ale díky výpadku ve 2. čtvrtletí, se jí ani po zlepšení v posledním období nepodařilo udržet lepší pozici.

Na čtvrtém místě se stále drží Kooperativa, která sice v loňském roce klesla v pořadí pojišťoven, ale v ŽP soustavně roste již od roku 2004 (ze sledovaných pojišťoven se to podařilo už jen partnerské ČPP). Tentokrát předepsala o 690 miliónů pojistného více, což je o 12,2% více a znamená růst podílu o 0,7%b.

Pátá je Komerční pojišťovna, které se nepodařilo zopakovat výsledek (vloni byla touto dobou druhá) a získat stejné objemy jednorázového ŽP (-1,7 miliardy, -25% a ztráta podílu o 4%b).

Podíl menších pojišťoven se zvýšil, když za leden-září 2011 získaly 1%b souhrnného podílu na trhu díky růstu objemu pojistného o 790 miliónů (+15,3%). Z této skupiny zaznamenaly nejvýraznější (přes 20 %) růst pojišťovny Aviva, DR Leben (z velmi malého základu), AEGON, Cardif a AXA, naopak ztrácela Wüstenrot, HVP a Maxima.

Skupina VIG udržela vyšší tržní podíl než má skupina PPF a svůj náskok navíc meziročně i zvýšila. Potvrdila tak vývoj od konce roku 2009, kdy jej získala poprvé. Rozdíl mezi oběma skupinami se sice meziročně zvýšil z 2,8%b na 5,7%b, ovšem v porovnání s 1. čtvrtletím se výrazně snížil (z 9,1%b).

Podíl pojišťoven na trhu ŽP za leden - září 2011

Výsledky za 3. čtvrtletí v životním pojištění

Nejzřetelněji je ovšem „zabrzdění“ ŽP vidět ve výsledcích za jednotlivá čtvrtletí. V tom posledním získala nejvíce pojistného Česká pojišťovna a to dokonce více, než ve stejném období roku 2010 (+500 miliónů, +15,7% a posílení na trhu o 2,7%b).

Druhou nejúspěšnější byla Pojišťovna ČS, která se zlepšila o 280 miliónů pojistného, což je o 13,7% a tím pádem posílila i na trhu o 1,5%b. Pak následuje dvojice vyrovnaných pojišťoven. Díky velkému meziročnímu zlepšení třetí ČSOB Pojišťovna (+710 miliónů, +59,8%,

Skupině VIG se ve 2. čtvrtletí podařilo získato 240 miliónů pojistného více než skupině PPF. Zatímco vloni byl rozdíl mezi skupinami 3,8%b, nyní se snížil na 1,5%b.

Porovnání výsledků u nejsilnějších pojišťoven po jednotlivých čtvrtletích běžného roku ukazuje tabulka (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí):

NESS Czech s.r.o.

Kateřina Lhotská

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články