Smrt známé youtuberky probudila diskuze o bezpečnosti elektroběžek


			Smrt známé youtuberky probudila diskuze o bezpečnosti elektroběžek
16.8.2019 Zahraničí

Nedávná smrt známé hvězdy kanálu YouTube Emily Hartridge na elektroběžce probudila diskuze ohledně jejich bezpečnosti, protože společnosti provozující tyto alternativní prostředky pro přemisťování ve městech hledají stále agresivněji prostor pro expanzi.

Emily Hartridge, populární televizní moderátorka, která také pořizovala videa s návody na cvičení, fitness a mentální zdraví, zemřela poté, co se na elektroběžce střetla v Londýně s nákladním autem. Stala se tak první obětí alternativního městského dopravního prostředku ve Velké Británii. Její smrt přichází v době zesílených stížností zpochybňujících bezpečnost elektroběžek, jejichž počet se mezitím vyšplhal v Severní Americe, Asii a v Evropě na miliony.

Řada úřadů v USA se zdráhá povolit provoz těchto koloběžek a poukazuje na to, že ohrožují bezpečnost jak jezdce, tak chodců. Současně kritizuje odkládání elektroběžek kdekoli na chodnících, čímž dochází k zaneřádění komunikačních tras a dodatečnému riziku úrazu.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Dvouciferný růst PVZP nás těší. Zůstáváme však nohama na zemi


Primátor města Nashville David Briley po incidentu, během něhož přišel o život 26letý jezdec, v červnu prohlásil, že plánuje zakázat elektroběžky. Podle dat města se na nich v období od ledna do dubna 2019 zranilo celkem 74 osob, a to nejen jezdců, ale i okolojdoucích chodců. Briley na to reagoval na Twitteru: „Pokud se tyto prostředky vrátí do ulic někdy v budoucnu, stane se tak až po řádném transparentním procesu a za našich podmínek, se striktními pravidly pro jejich počet, nezbytnou bezpečnost a dostupnost.“

Společnosti pronajímající elektroběžky v USA - Lime a Bird Rides Inc. – v uplynulých měsících velmi rychle expandovaly a lobují ve velkoměstech, jako je New York, za legalizaci svých vozidel. Nicméně pochybnosti okolo bezpečnosti by mohly velice rychle zabrzdit tento vývoj. Nová regulace by stěží podpořila další růst. Například město Chattanooga v Tennessee už vyhlásila šestiměsíční stopku pro elektroběžky a elektrokola.

Zdroj: YouTube

Odborníci připomínají, že by se nemělo opakovat martýrium, které Amerika zažila před pěti lety s firmami Uber a Lyft. A statistici upozorňují na 1500 událostí, kdy lidé vyhledali v USA lékařské ošetření po příhodě s elektroběžkou v období od konce roku 2017. Centers for Disease Control and Prevention (Centra kontroly a prevence onemocnění) zastávají názor, že vliv elektroběžek na veřejné zdraví není všeobecně známý. Pro účely zkoumání účinků prověřily zdravotní dokumentaci lidí, jež využili zdravotní službu po incidentu s elektroběžkou od září do listopadu minulého roku v Austinu. Došly k závěru, že bezmála polovina případů byla „těžká nebo kritická“.

Například společnost Boston Consulting Group ve své letošní zprávě konstatovala, že veřejná bezpečnost zůstává klíčovou záležitostí pro města při jejich rozhodování. Odhaduje současně, že do roku 2025 by počet těchto alternativních přemisťovadel mohl dosáhnout globálně neuvěřitelných 50 milionů kusů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články