Pojištění filmových rizik je doménou filmových pojišťovacích makléřů


			Pojištění filmových rizik je doménou filmových pojišťovacích makléřů

Jubilejní padesátý ročník filmového festivalu v Karlových Varech, je ve své polovině. K dnešnímu ránu zhlédlo 11,5 tisíc návštěvníků festivalu 269 projekcí. Co možná většina z diváků ve filmech neviděla, je pojištění, které doprovází každou scénu jakéhokoli filmu. A kdo za ní stojí?

Ať už se jedná o akční, dobrodružný nebo psychologický film, jedno mají společné. Pojištění. Během nákladného natáčení se může vyskytnout mnoho rizik, která mohou ovlivnit, prodražit i zhatit celé natáčení. A kvůli krytí těchto rizik tu je filmové pojištění a pojišťovací filmoví makléři. Ti často vidí scénář k filmu ještě dříve, než kdokoli jiný, aby podle nebezpečnosti scén, jejich situování a všem okolnostem, odhadli cenu pojištění a případná rizika.

Jednou z nejznámější pojišťovnou ve filmové byznysu je Fireman’s Fund, americká dceřiná společnost Allianz, pojišťující až 80% americké produkce. Její makléři se věnují všemu od běžných rizik v zábavním průmyslu, až po vysloveně atypické hrozby. Specializované majetkové a finanční škody spojené s produkcí filmů mohou obsahovat například pojištění dodatečných nákladů vzniklých v důsledku nemoci, úrazu nebo smrti herce v souvislosti s dokončením filmu nebo opuštěním projektu.

„Klapka, kamera, pojištění“

 

Dále zahrnuje pojištění negativů, videopásek, fotografického materiálu, pojištění majetkových škod na rekvizitách a výpravě i pojištění těchto škod na přístrojích spojených s filmováním jako jsou kamery, ozvučení, světla, komunikační přístroje, hudební nástroje, záznamová zařízení a podobně.

Perličkou může být požadavek Setevena Spielberga, který si u Fireman’s Fund nechal pojistit pět tisíc krys do slavné scény v Indiana Jonesovy, v níž známý archeolog plave přes moře jejich těl. A to nejen pro rizika nemoci či úrazu, ale i pro případ, že by zvířata odmítla pracovat jako herci.

indiana-jones

Filmoví pojišťovací makléři však musí umět pojistit i dokončení film v termínu, bez navýšení rozpočtu. Poskytují odborné poradenství při nebezpečných scénách, jakými jsou letecké bitvy, nebo scény s výbuchy, které mají být natočeny tak, aby všichni zúčastnění nebyli vystaveni žádnému riziku, nebo pouze minimálnímu. Filmy, které se natáčely v zahraničí, jako například Twilight Sága v Brazílii, jsou zase ohroženy problémy souvisejícími s přesunem rekvizit a kostýmů, anebo mohou představovat riziko z pohledu exotických chorob. 

hunger_games

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články