Radoslav Kubiš: „Veškerý zisk jsme investovali do rozvoje manažerské struktury“

Společnost OK GROUP, jenž je dnes jedním z deseti největších makléřů v České republice, byla před sedmnácti lety založena Milanem Ondrou a Radoslavem Kubišem. Tehdy společnost začínala s předpisem pojistného okolo 15 ti milionů korun. Od té doby bylo mnoho polí sklizeno a tato společnost s bohatými zkušenostmi se zemědělským pojištěním a pojištěním malých a středních podniků poněkud povyrostla.

OK GROUP expandovala na Slovensko, rozšířila působnost do mnoha segmentů, předepisuje pojistné v hodnotě 1,4 miliardy korun a rozhodně nemá v plánu zvolňovat krok. Svůj dvoumístný růst si chce udržet a dle vyjádření předsedy představenstva Radoslava Kubiše míří mnohem výše.

Procházím kolem staré rotundy a po cestě rušnou Prahou to vypadá, že jsem opustil město. Není tomu však tak. Hradby vyšehradské katedrály, v nichž sídlí pražská pobočka OK GROUP, chrání vše uvnitř nejen od případných nájezdníků, ale i před shonem velkoměsta. Výhled z kanceláře, ve které s Radoslavem Kubišem sedíme, skýtá pohled do Karlachových sadů, což je oproti rušné Vinohradské třídě příjemná změna.

Jaký byl pro OK GROUP rok 2015?

Stejně dobrý jako 2012, 2013, 2014, vždy nárůst přes deset procent. Toto je jistě výsledek i velkých investic, které jsme v posledních letech vložili do rozvoje naší manažerské struktury, kterou dnes tvoří v OK GROUP přibližně 30 lidí.

OK GROUP se v roce 2013 spojila s Partners. Jak jste se spoluprací po letech spokojen?

Ano, noviny tehdy často psaly, že společnost Partners vstoupila do OK GROUP akcionářsky, byl jsem na to mnohokrát dotazován, nebyla to však pravda. Akcionářská struktura se za posledních 18 let nijak nezměnila, i když k jistým změnám se v současné době schyluje. Spojení se společností Partners nám určitě prospělo a pomohlo. Byli jsme sice v roce 2013 přesvědčováni, že podobné partnerství nemůže fungovat, že už to tu několikrát bylo, že už nad tím hromada společností uvažovala a nikdy se to nepodařilo. Dnes však můžu říct, že obchodního vztahu s Partners si vážíme. Po mnoha měsících vyjednávání jsme tehdy dali dohromady spolupráci na obchodní bázi a tato spolupráce úspěšně funguje do dnes. Takže já si to chválím. Má to drive a i potenciál.

OK HOLDING vstoupil nedávno do segmentu dotačního poradenství, připravujete vstup i do nějakých dalších odvětví než je pojišťovnictví?

Určitě, plánujeme ještě 2 segmenty, do kterých chceme v rámci dotačního a finančního poradenství vstoupit, ale nechci dávat návod konkurentům.

Jaký software používá OK GROUP pro své fungování? Vyvíjíte vlastní systém, nebo jej nakupujete jinde?

V roce 2004, když začínalo být jasné, že software bude v dalším vývoji našich společností hrát velmi významnou roli, jsme pojišťovali společnost Apple Czech. V té době jsem se spojil s jejich obchodním ředitelem, kterému jsem předložil konkrétní zakázku. Systém tedy vyvinuli speciálně pro nás a naše společnosti jej využívají od roku 2005. Od té doby samozřejmě prošel mnoha aktualizacemi, změnami, modernizacemi. 

Aktuálně připravujeme s novým dodavatelem spuštění zcela nového informačního systému, který je vyvíjen výhradně dle požadavků, potřeb a specifik všech našich společností. Bez toho dnes velká finančně brokerská společnost nemůže existovat.

Jak se Vám daří na Slovensku?

Na Slovensku jsme si již odbyli „dětské nemoci“. OK GROUP SLOVAKIA vznikla v roce 2008 a postavili jsme ji doslova od píky – tehdy jsme začínali ve třech, což mi dnes přijde doslova úsměvné. Celkem rychle jsme se dostali na předpis kolem čtvrt miliardy korun. V loňském roce jsme od základu obměnili manažerský tým, přenastavili určité procesy, přijali zkušené kolegy s inspirativními myšlenkami a jsme na prahu nové éry OK GROUP SLOVAKIA. Máme jasný plán, že koncem roku již budeme atakovat hranici 350 milionů Kč předpisu. Slovensko je jednou z našich priorit pro rok 2017.

Plánujete expanzi do dalších zemí?

Zaměřujeme se na zkvalitňování služeb a trvalý růst našich společností v Česku a na Slovensku. Před několika lety jsme měli možnost expandovat na Ukrajinu, ale dnes jsme rádi, že jsme se touto cestou nevydali. Vím, že naši konkurenti se snaží o polský, maďarský či jiný z evropských pojistných trhů, takže neříkám, že nebudeme expandovat nikdy. V této chvíli se k tomu ale rozhodně nechystáme.

Jak se Vám podařilo získat do své firmy Štefana Tillingera, bývalého generálního ředitele Generali?

Štefan Tillinger je člověk, se kterým se známe 18 let. Pokud vás člověk během tak dlouhé doby nezklame, může se z profesního vztahu vyvinout vztah osobní, upřímný, až kamarádský. To se nám se Štefanem, díky bohu, podařilo. Je to jeden z mála lidí, kteří na nejvyšších pozicích nezapomněli, že začínali s „pojišťováckou kabelou“. Přestože jsme za jeho působení v Generali i v České pojišťovně nejednou vzájemně pracovně bojovali, vždy jsem si Štefana vážil nejen pro jeho odborné znalosti a zkušenosti, ale i pro jeho vysoké pracovní nasazení.

Když byl tedy poslán „na střídačku“, neváhal jsem ani vteřinu a nabídl mu angažmá. Dnes je partnerem OK GROUP a také akcionářem společnosti OK KLIENT.

V počátcích podnikání jste se z velké části věnovali zemědělskému pojištění. Je podle Vás současné pojištění zemědělců dostatečné, nebo je v této oblasti dále kam produkty rozvíjet?

Já i můj společník Milan Ondra jsme původem zemědělci, k zemědělskému pojištění jsme tedy měli vždy blízko. Dokonce jsme část zisku reinvestovali do zemědělské prvovýroby.

Domnívám se, že v oblasti zemědělského pojištění bylo již vše podstatné vymyšleno. Samozřejmě existují drobné nuance ve směru, kudy by se pojišťovny do budoucna mohly vydat, ale upřímně řečeno, je to spíše takové zkoušení. Že by se tedy vymyslelo něco nového, unikátního, co by ohromilo zemědělce, si nemyslím.

Jaká je situace se suchem a jeho pojištěním? Vnímáte mezi zemědělci zájem o tento produkt?

Sucho je postupující a to naprosto jednoznačně. Existují již  téměř vyprahlé oblasti jako Znojmo, Břeclav, Hodonínsko, kde sucho představuje rok od roku větší problém. Pojištění sucha na pojistném trhu však již existuje. Tento produkt nabídla zemědělcům jako první společnost OK GROUP ve spolupráci s Agra pojišťovnou a to již v roce 2014, ale musím konstatovat, že se toto pojištění nesetkalo s velkým zájmem. Zemědělci do něj nechtějí příliš investovat.

Sucho a nadměrné srážky v období sklizně jsou tedy vnímány tzv. nepojistitelná rizika. Je to problematika, která se tu řeší 25 let, ale stále bezvýsledně. Proto vzniká fond nepojistitelných rizik a je otázkou, jak bude v budoucnu nastaven

Proti čemu všemu jste Vy osobně pojištěn?

Pro sebe i svoji rodinu jsem zvolil, na základě doporučení našich specialistů z jednotlivých oblastí, maximální pojistnou ochranu, kterou náš pojistný trh nyní nabízí. Pojištěná mám vozidla, nemovitost, domácnost. Dále mám pojištění úrazové, životní a samozřejmě odpovědnostní. 

 

Děkuji za rozhovor

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články