AIM měla 40 zaměstnanců, její podíl na trhu nebyl ani 1 %


			AIM měla 40 zaměstnanců, její podíl na trhu nebyl ani 1 %

Maďarská pojišťovna AIM, která je od včerejšího dne v likvidaci, měla v roce 2010 jen 40 zaměstnanců. Na svých stránkách to uvádí MABISZ – Asociace maďarských pojišťoven. Šlo tedy o velmi malou pojišťovnu. Podle údajů MABISZ se její podíl na maďarském pojistném trhu pohyboval pod 1 %. V roce 2008 ještě nebyl její podíl na trhu vůbec vyčíslen (rovnal se nule), stejně jako o rok později. Teprve v roce 2010 se uvádí v přehledu, který každoročně vydává Asociace maďarských pojišťoven, podíl ve výši 0,40 %.

Na přiloženém obrázku je podíl pojišťoven na maďarském trhu v roce 2010:

 

 

 

Zdroj: MABISZ

V roce 2008 vykazovala pojišťovna AIM předepsané pojistné 1 397 mil. HUF, v roce 2010 to již bylo 3 412 mil. HUF. Dramaticky však stoupaly náklady na likvidaci škod (pojišťovna nabízela jen neživotní pojištění): zatímco v roce 2008 to bylo jen 390 mil. HUF, o dva roky později to již bylo 2 136 mil. HUF (to je téměř šestkrát tolik – ale vybavení kapitálem zdaleka tak rychle nestoupalo).

AIM pojišťovala domácnosti, firmy i automobily. Pojišťovna skončila v likvidaci, protože její kapitálová přiměřenost klesla ke dni 31. prosinci 2012 na povážlivě nízkou úroveň. V současné době jsou odstraněny webové stránky společnosti, takže nelze zjistit bližší infromace.

A vlastníci pojišťovny? Tento údaj je velmi zajímavý.

V roce 2010 je na stránkách MABISZ uvedena pouze kyperská společnost Maclerdale Ltd. Mezi dalšími majiteli jsou později uvedeny tyto firmy: Euroventures Hungary III Limited Partnership, EBRD, ABN AMRO Danube Ventures BV, německá Leue & Nill International GmbH a MAI CEE. Také zaměstnanci dostali možnost investovat do akcií pojišťovny AIM.

Případným českým klientům této pojišťovny doporučuje Tomáš Zimmerman z ČNB sledovat informace maďarského dohledu HFSA a jmenovaného likvidátora, protože řešení smluvních vztahů je plně v režii maďarských orgánů.


Zdroj: MABISZ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články