Akce UŽOVKA: Na pojistných podvodech se podílelo 300 lidí


			Akce UŽOVKA: Na pojistných podvodech se podílelo 300 lidí

Pojistné podvody obřích rozměrů , na kterých se v poslední fázi podílelo 16 policistů, 3 vojáci a 295 civilistů, se řeší již dva roky u vrchního soudu v Praze. Včera zveřejnila další podrobnosti televize Nova. Na webu oPojištění před nedávnem odhalil způsob provádění těchto podvodů JUDr. Ludvík Bohman z pojišťovny Allianz.

V roce 2008 se na páchání těchto podvodů podíleli 4 policisté, 2 vojáci a 8 civilistů. O dva roky později to již bylo 16 policistů, 3 vojáci a 295 civilistů. Uvedla to Pavlína Kosová, redaktorka televize Nova. Škoda, způsobená pojišťovnám, tak dosáhla téměř 40 miliónů korun.

V roce 2008 začala Policie ČR podvodníky sledovat. Celá akce dostala název UŽOVKA. V konečné fázi bylo obviněno 300 lidí, před soud se jich však dostala jen stovka.

Jak uvedl Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz, akce byla velmi dobře organizovaná. Do doby, než byly podvody odhaleny, se podařilo naaranžovat 120 nehod.

„Škoda dosáhla částky 38,5 miliónu korun,“ konstatovala Radka Sandorová, mluvčí generální inspekce bezpečnostních sborů. Možná by nebylo odhalení tak snadné, kdyby si jeden z účastníků organizovaného podvodu nechtěl vydělat v mezičase – tedy při čekání na „hlavní“ akci - ještě nějaké další peníze „bokem“. V tu chvíli se chybička vloudila. Vůz Audi se kvůli nízkému podvozku zachytil na železničním přejezdu ve Vraňanech. Vlaky, které měly být původně odkloněny, se kvůli jiné chybě (tentokrát železničního zřízence), nepodařilo odklonit. Vlak vykolejil. V rámci podrobného zkoumání se přišlo na to, že něco není v pořádku.

„Skupina disponovala dokonce softwarem na simulaci dopravních nehod,“ uvedl Bohman. Právě hamižnost byla tím hlavním důvodem, proč se na podvody přišlo.

V roce 2006 se podle údajů České asociace pojišťoven vyšetřovalo 5 176  pojistných podvodů, v roce 2011 to bylo 6 682 případů. Výrazně vzrostla výše prokázaných hodnot. V roce 2006 to bylo téměř 516 miliónů korun, v loňském roce to již bylo 839 miliónů.

televize NOVA a Dagmar Šístková

Zdroj: Nova, DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články