Alternativní úvazek jako benefit?


			Alternativní úvazek jako benefit?
24.9.2013 Pojistný trh

Alternativní pracovní úvazek dnes nabízí svým zaměstnancům podle průzkumu ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR Zaměstnanecké benefity v roce velkých změn každá firma. Pro třetinu je to zajímavý benefit, kterým motivují své zaměstnance, 40 % má ale mnohem prozaičtější důvod – zvyšují tím svoji efektivitu. Některé alternativní úvazky pak společnosti často ani jako benefit nevnímají.

Zaměstnanecké benefity dnes patří ke standardním nástrojům oceňování zaměstnanců. Jen pro 30 % firem mezi ně ale patří i alternativní pracovní úvazky, jako jsou například krácené úvazky, stlačený pracovní týden apod. „Přijímat zaměstnance i na jinou než klasickou denní osmihodinovou pracovní dobu se firmám vyplatí více než jen jako dobrý bonus pro zaměstnance. Společnosti umožní lépe koordinovat provoz a snížit náklady. Zaměstnanec je navíc spokojený a v mnoha případech i vděčný, že mu zaměstnavatel vyšel vstříc,“ vysvětluje ředitelka Employee Benefits ING Pojišťovny Kateřina Štěrbová. Těchto plusů si je vědomo 40 % firem, které alternativní úvazky nabízí právě kvůli zvyšování efektivity. „Po alternativních úvazcích jako zaměstnanecké výhodě ale obecně stoupá poptávka, stejně jako po dlouhodobých benefitech typu vzdělávání a příspěvku na životní pojištění,“ dodává Kateřina Štěrbová.


Co pro vás bylo hlavní motivací zavedení/zvažování zavedení alternativních forem pracovního úvazku?

Zdroj: ING Pojišťovna a Svaz průmyslu a dopravy ČR


Zájem o alternativní úvazky mají hlavně mladí rodiče

Stoupající zájem o alternativní úvazky v posledních letech zaznamenalo 38 % společností, nejvíce mezi rodiči na rodičovské dovolené (64 %) a rodiči s malými dětmi (61 %). U čtvrtiny společností se alternativní úvazky rozmáhají nejvíce mezi studenty a seniory. „Studenti i senioři mají znevýhodněné postavení na trhu práce. Kromě předsudků ohledně zkušeností a pružnosti také kvůli ochotě nebo možnosti pracovat 40 hodin týdně. Pro obě skupiny jsou tak lákavé především krácené úvazky a dohody o provedení práce, které jim dávají možnost přizpůsobit práci momentálnímu životnímu tempu,“ doplňuje Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost.


Home office ano, ale ne po celou pracovní dobu

Nejatraktivnějším alternativním úvazkem je tzv. pružná pracovní doba. Nabízí ho 71 % firem. Valná řada podniků ji však jako benefit nedefinuje. S dohodou o pracovní činnosti nebo provedení práce se setkáme u 48 % podniků, krácený fixní úvazek nabízí 43 % společností. Nabídku u 42 % doplňuje i možnost pracovat z domova, po celou pracovní dobu ji ale umožní jen 9 % zaměstnavatelů. „Částečná práce z domova šetří provozní náklady na zaměstnance a umožňuje lepší rozložení pracovních povinností. Na druhou stranu zaměstnavatel ztrácí kontrolu nad tím, co přesně a kdy zaměstnanec dělá, což může být překážkou pro její zavedení,“ uzavírá Radek Špicar. Na opačném konci nabídky je sdílení pracovního místa (6 %).

-------------------


O průzkumu

Průzkum Zaměstnanecké benefity 2013 ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR probíhal v červenci 2013 elektronickou formou na www.employeebenefits.cz. Již sedmé vlny průzkumu se zúčastnilo 155 společností ze všech krajů České republiky, odvětví a velikosti.

 

ING Pojišťovna

Zdroj: ING Životní pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články