ČEZ vybírá makléře pro pojištění dostavby Temelína


			ČEZ vybírá makléře pro pojištění dostavby Temelína

Úkolem makléře pro dostavbu Temelína bude analyzovat veškerá rizika, která mohou být spojena s výstavbou nových bloků a veškerými dodavatelskými pracemi. Makléř také energetické firmě navrhne vhodné možnosti pojištění proti těmto rizikům. ČEZ by měl podle listu získat jistotu, že investice v očekávané výši 200 miliard či více korun na stavbu dvou nových reaktorů je skutečně bezpečná.

O roli makléře pojištění dostavby jaderné elektrárny Temelín soutěží americké firmy Marsh a AON, britské Jardin Lloyd Thompson a Willis i tuzemská Renomia. Společnost ČEZ, která Temelín vlastní, zahájila výběrové řízení v březnu, výsledek by měl být znám během několika měsíců. Píše to dnešní vydání deníku E15 a vz24.cz, který má informace z více zdrojů.

Společnost ČEZ, v které drží většinu český stát, oslovil pojišťovací makléře v takzvaném užším zadávacím řízení. "V současné době komunikujeme s pěti renomovanými společnostmi, které mají potřebné zkušenosti a znalosti v této oblasti," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Informace o jednotlivých uchazečích však odmítla poskytnout, protože "by mohly ovlivnit probíhající jednání", píše deník.

Podle Novákové celková cena nepřesáhne limit pro veřejnou zakázku, tedy 400 tisíc eur. Právě do této výše je možné zadávat zakázky v odvětví energetiky, aniž by bylo nutné vyhlašovat výběrové řízení otevřené všem zájemcům, kteří se přihlásí. Náklady na pojištění samotné stavby dalších dvou bloků Temelína pak mohou být v řádu stovek milionů korun.

Kromě pojištění dostavby Temelína, o které jde nyní, se bude ČEZ v budoucnu muset zabývat také otázkou pojištění samotné jaderné elektrárny. Po havárii v japonské Fukušimě roste tlak na to, aby provozovatelé jaderných elektráren platili vyšší pojistné, uzavírá E15.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína je dlouhodobou záležitostí, nové reaktory by měly být hotovy nejpozději v roce 2025. O dostavbu Temelína se uchází americká společnost Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi.

VZ24.cz, E15
Zdroj: vz24.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články