ČP: 95. titul Gentleman silnic míří do Třince


			ČP: 95. titul Gentleman silnic míří do Třince

V pořadí již 95. titulem Gentleman silnic ocenila dnes Česká pojišťovna a Policie ČR pětatřicetiletého Martina Kučeru z Třince. Řidič sanitky tamější nemocnice zachránil život muži, který při řízení svého automobilu dostal infarkt a najel do svodidel. Díky rychlé reakci a zvládnuté první pomoci se ho naštěstí podařilo oživit.

Nepříliš častá, avšak vážná situace se odehrála 11. března v dopoledních hodinách na silnici z Třince do Jablunkova. Jedenapadesátiletý muž ztratil za jízdy vědomí a ruce mu sjely z volantu. Jeho žena, která seděla na místě spolujezdce, si nezvyklé situace naštěstí všimla včas a zatáhla ruční brzdu. To ale nezabránilo nárazu vozu do svodidel.

Martin Kučera pracuje jako řidič sanity v třinecké nemocnici. Řídí sice již 15 let, školený na zásahy u nehod však není. V osudný okamžik převážel po stejné silnici pacienty na dialýzu. V protisměru uviděl pobíhat kolem havarovaného vozu šokovanou ženu. Řidič neváhal, sanitu zastavil a spěchal na pomoc.

Když jsem přiběhl k autu, viděl jsem na místě řidiče bezvládně sedícího muže. Nedýchal a neměl hmatný puls. Začal jsem ho resuscitovat přímo v autě. To však nepomáhalo, a tak jsem musel použít defibrilátor, který máme v sanitce,“ popisuje oceněný Gentleman silnic rychlý a dramatický sled událostí

Zatímco se snažil muže oživit, další svědci nehody začali korigovat dopravu a přivolali záchrannou službu. Zraněný nakonec přišel k sobě a byl převezen vrtulníkem do třinecké nemocnice. Tamní lékaři pak vyšetřeními zjistili, že muž dostal za jízdy infarkt. „I když za sebou máte nějaká základní školení a celý život vám říkají, co máte v takové chvíli dělat, na takovou situaci se nedá nikdy předem připravit,“ sděluje své pocity zachránce.

Martin Kučera řídí sanitky již 15 let, ale s takovýmto případem se doposud na českých silnicích nesetkal. Není školený na zásahy u nehod a defibrilátor použil za svůj život vůbec poprvé. Za jeho pohotový zásah mu také poděkovali jak žena zraněného muže, tak ředitel nemocnice v Třinci.

 

Česká pojišťovna

O projektu

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Kromě titulu získává oceněný také certifikát a mobilní telefon s aplikací Pojišťovna, jejíž součástí je i návod na poskytnutí první pomoci. Od spuštění projektu už ocenění převzalo 95 lidí (z toho 16 žen) na více 40 místech po celé České republice.


Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články