Detektivové Generali odhalili rekordní počet pojistných podvodů


			Detektivové Generali odhalili rekordní počet pojistných podvodů

Za uplynulých 12 měsíců odhalili detektivové Generali o 14 % více pojistných podvodů než v roce 2011. Zatímco počet podvodů vzrostl z 350 na 400, jejich objem klesl ze 74 na 45 milionů korun. Konečný účet ještě není uzavřen. Řada případů je stále v šetření. Celková čísla za loňský rok podtrhují trend častějších podvodů v menším objemu. Obvykle k nim dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se pachatelé, mnohdy pod tlakem makroekonomických poměrů, snaží uměle navýšit pro své obohacení. Dominantní nadále zůstávají podvody v pojištění motorových vozidel. Takřka dvojnásobně však vzrostly podvody v pojištění odpovědnosti. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

 

Rok

Objem pojistných podvodů

Počet pojistných podvodů

2010

50 mil. Kč

170

2011

74 mil. Kč

350

2012

45 mil. Kč

400

Dlouhodobě je nejvyšší frekvence pojistných podvodů u pojištění motorových vozidel. Pachatelé se zpravidla snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla. Na jejich základě pak žádají vyšší odškodnění. Výjimkou nejsou ani časově posunuté škodní události či fiktivní krádeže vozidel.


Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů

Druh pojištění

2011

2012

Pojištění motorových vozidel

76 %

70 %

Pojištění majetku

15 %

13 %

Pojištění odpovědnosti

8 %

15 %

Cestovní pojištění

0 %

0 %

Životní pojištění

1 %

2 %


Pojistné podvody v oblasti pojištění motorových vozidel kopírují světové trendy. Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti. Právě v tomto odvětví pojištění zaznamenali detektivové Generali nejvyšší meziroční nárůst.


Z regionálního pohledu jsou nejexponovanějšími střední Čechy a Praha. Následují severní Čechy, severní a jižní Morava. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši.

Modelový příklad fingované nehody

  • Majitel Škody Fabia z jižních Čech ohlásil nehodu. Náraz do stromu, který naštěstí odnesly jen plechy. Z technického hlediska se jednalo o totální škodu, která byla následně vyplacena. O několik měsíců později fotil stejný mobilní technik Škodu Fabia, jejíž majitel nahlásil nehodu. Náraz do stromu. Technikovi se poškození vozu zdálo povědomé a tak celou věc předal detektivům Generali. Ti při šetření případu zjistili, že přestože se jednalo o dvě rozdílná auta, podvodníci přelakovali a přestrojili poškozené díly z prvního auta na druhé. Na první pohled se to možná může zdát jako náročná akce, ale pro zkušeného mechanika to byla práce maximálně na dva dny. Další šetření detektivů ukázalo, že se jednalo o organizovanou skupinu. Případ byl předán orgánům činným v trestním řízení.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS