Evropský regulátor EIOPA zahájil zátěžové testy pojišťoven


			Evropský regulátor EIOPA zahájil zátěžové testy pojišťoven

Evropský úřad pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) zahájil ve středu poslední kolo zátěžových testů, které mají zjistit, jak jsou pojišťovny připraveny odolat podobným šokům, jaké způsobila nedávná krize na finančních trzích. Informovala o tom agentura Reuters.

Během několika příštích měsíců bude EIOPA zkoumat, jak velké kapitálové bezpečnostní rezervy pojišťovny potřebují, aby byly schopny odolat hypotetickým problémům a zda by případná finanční krize neohrozila pojištěnce. Výsledky budou zveřejněny v listopadu.

"Zátěžové testy se zaměřují na celkovou odolnost pojišťovacího sektoru v EU a na zjištění jeho hlavní zranitelnosti v případě, že se objeví závažné šoky," uvedl předseda úřadu Gabriel Bernardino.

EIOPA vymyslela scénář, který má měřit dopady nestability na trzích s vládním a firemních dluhem, akciemi, nemovitostmi a nestability úrokových sazeb na pojišťovny. Bude také zkoumat konkrétní pojišťovací rizika, jako změnu úmrtnosti, dlouhověkosti, rezerv a přírodní katastrofy. EIOPA rovněž naváže na dřívější studii o dopadech dlouhotrvajících nízkých úrokových sazeb na pojišťovny.

Výsledky testů budou založeny na nových pravidlech Solvency II, která vstoupí v platnost na začátku roku 2016. Některé velké pojišťovny si myslí, že jsou jak pro Solvency II i zátěžové testy dobře připraveny, zatímco menší pojišťovny si stěžují na velké investice potřebné v oblasti IT a odborné znalosti v oblasti řízení rizik.

Orgán EIOPA provedla předchozí test v roce 2011, ve kterém se ukázalo, že asi 10 procent testovaných pojišťoven nesplňovalo minimální požadavky. 

Reuters

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články