Exportní pojišťovna pojistila první zakázku od počátku ruské krize a hned na 3,5 miliardy


			Exportní pojišťovna pojistila první zakázku od počátku ruské krize a hned na 3,5 miliardy

Exportní garanční a pojišťovací společnost pojistila první zakázku do Ruska od počátku ruské krize, v celkové výši 3,5 miliardy korun. Zakázka splňuje všechny potřebná kritéria pro krytí a získala jí česká firma Chemoproject Nitrogen.

Inženýrská společnost Chmoproject Nitrogen bude v ruském Čerepovci modernizovat továrnu na výrobu hnojiva. Jejím cílem je zvýšit produkci močoviny na 1500 tun denně. Právě s tím by jim měla pomoci česká firma.

Jde o případ, který splňuje základní kritérium pojištění − partnerem je silný ruský subjekt s mezinárodním ratingem, významným postavením na světovém trhu a s podstatnými příjmy v zahraniční měně,“ komentovala mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Odběratelská firma PhosAgro má stabilní postavení na trhu a neovlivnil jí ani propad rublu související s krizí v Rusku. Jelikož je močovina na burze obchodována v dolarech, propad rublu společnost nijak neohrozil.

Chemoprojectu se na ruském trhu velmi dobře daří a v posledních letech získal u tamějších chemických závodů zakázky na modernizaci za stamiliony. Podle slov zástupců firmy zatím nikdy nebyly problémy se splácením.

EGAP po celou dobu deklaruje to, že v pojišťování exportu do Ruska pokračuje, nicméně s velkou obezřetností. Podporuje případy, kde je silný partner na ruské straně, který má příjmy i v jiných měnách než v rublech," uvedla Hikelová. A výstavba chemičky na hnojiva je tímto případem.

Na přelomu roku, ale Rusko způsobilo pojišťovně velké problémy. U obchodů za 55 miliard korun není nyní jasné, zda klienti budou moct splácet. EGAP ale tvrdí, že se situace zlepšuje.

Zdroj: EGAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články