Generali: Pojistné podvody vykazují skokový růst


			Generali: Pojistné podvody vykazují skokový růst
17.7.2013 Pojistný trh

Detektivové Generali odhalili během prvního pololetí více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku. Oproti 171 případům v první polovině loňského roku vrostl letos počet pokusů o pojistný podvod na 249. Objem se meziročně zvýšil o 45% z 17,5 na 33 milionů korun.

I nadále dominují oportunistické podvody, ke kterým dochází v okamžiku reálné škody. Podvodníci se následně snaží úmyslně navýšit pojistné plnění pro své obohacení. Přestože i nadále dominují škody na motorových vozidlech, výrazně stoupá podíl podvodů v úrazovém pojištění. Nejvíce podvodů registruje Generali v Praze a středních Čechách. Ze statistik pojišťovny Generali dále vyplývá, že dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši.

Markantní nárůst lze sledovat především v životním a úrazovém pojištění. Zatímco v první polovině loňského roku šetřili detektivové Generali pouhé dva případy z oblasti pojištění osob, za stejné období letošního roku to bylo už o 27 případů. Zpravidla se jednalo o fingované úrazy, záměrné uvádění nepravdivých informací o původu a rozsahu zranění, účelové prodlužování doby léčení či nedodržování léčebného režimu.

Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů

Druh pojištění

2 Q 2012

2 Q 2013

Havarijní pojištění

46 %

47 %

Pojištění majetku

14 %

16 %

Povinné ručení

26 %

18 %

Pojištění odpovědnosti

14 %

8 %

Cestovní pojištění

0 %

0 %

Životní pojištění

1 %

10 %


Prim však hrají takzvané oportunistické podvody. Typickým příkladem jsou podvody v oblasti pojištění motorových vozidel. Obecně jsou oportunistické podvody frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti.

Příklad pojistného podvodu z pojištění osob

Neuvěřitelná „smůla“ postihla ženu z Českých Budějovic. V rozmezí jediného měsíce údajně dvakrát uklouzla na mokré trávě, přičemž si postupně zvrtla kotník nejprve na levé a pak i na pravé noze. V obou případech inkasovala pojistné plnění za denní odškodné po dobu nezbytného léčení úrazu. Detektivy Generali to zaujalo, a když navíc zjistili, že úrazové pojištění dotyčná uzavřela jen měsíc před prvním „uklouznutím“, začali podrobněji zkoumat předložené lékařské zprávy. I ty si byly nápadně podobné. U obou byla například naprosto stejná vzájemná poloha razítka a podpisu lékaře. Při další prověrce bylo zjištěno, že žena upravila na počítači lékařské zprávy jiných osob, okopírovala razítko lékaře a výsledek poslala pojišťovně. Oba kotníky přitom měla stoprocentně zdravé. Případ převzala Policie ČR. Kriminalisté zjistili, že výtečnice se takto pokoušela obohatit ve více pojišťovnách. Proto zahájili trestní stíhání pro podezření ze spáchání pojistného podvodu. Podle zákona za něj hrozí až 10 let nepodmíněně.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články