Jedna ze tří největších rumunských pojišťoven zbankrotovala.


			Jedna ze tří největších rumunských pojišťoven zbankrotovala.

ASTRA pojišťovna, jedna ze tří leaderů rumunského pojišťovacího trhu, vyhlásila ve středu bankrot. Pojišťovně dlouhodobě klesala její solventnost a nyní jí regulátor trhu odebral licenci, poté co nedokázala sehnat finance na dosažení finanční stability.

Jedná se o největší bankrot v rumunských dějinách. Pojišťovna Astra měla v roce 2014 v hrubém předepsaném pojistném 173 milionů eur a 9,5 % podílu na trhu. V den bankrotu evidovala 1,8 milionu klientů, kteří s více jak 2,5 milionem smluv.

V roce 2013 byla Astra dokonce lídrem trhu s pojistným za 206 milionů eur a s podílem 11,3%.

Jak se to tedy mohlo stát?

Rumunský finanční regulátor (ASF) umístil Astra pojišťovnu pod nucenou správu. Na její další aktivity dohlížel nucený správce, kterým byla na počátku roku 2014 stanovena společnost KPMG. Tehdy regulátor své kroky podložil podezřením, že ASTRA záměrně podhodnocuje škody, které má vyplatit a její rezervy jsou o 40 % procent pod úrovní, kterou ASF požaduje.

Následně KPMG přišla s plánem na záchranu a restrukturalizaci Astry, ale žádný z akcionářů nechtěl do navrhovaných plánů přispět. KPMG tak ve druhém pololetí 2015 předložila ASF zprávu, ve které popsala, že záchranný plán nebyl naplněn a k navýšení kapitálu nedošlo.

Přestože finanční ukazatele byly na konci roku 2014 pod kontrolou a vykazovaly očekávané hodnoty, nevyřešené strukturální problémy a kritická obezřetnost ohledně ukazatelů solventnosti, likvidity a kapitálu, nedosáhla právních požadavků ASF.

Představenstvo ASF tedy došlo k závěru, že vzhledem k nenaplněným cílům, je nevyhnutelné poslat pojišťovnu do likvidace.

Už v červnu 2015 měla ASTRA negativní míru solvenosti a potřebovala 218 milionů eur nového kapitálu.

„Zájem o pomoc pojišťovně mělo několik mezinárodních pojišťovacích skupin, například německé Ergo, polské PZU, a portugalský Fossum,“ uvedl prezident ASF  Misu Negritoiu na tiskové konferenci. A dodal, že akcionáři byli příliš chamtiví nabídku nepřijali.

Poté, co soud rozhodne bankrotu společnosti, budou její klienti kompenzováni z garančního fondu.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články