Lloyd´s má plány pro kolaps eura


			Lloyd´s má plány pro kolaps eura

Lloyd´s připravuje mimořádné plány, týkající se  kolapsu eura. Uvedl to generální ředitel společnosti Lloyd´s Richar Ward. S Řeckem čelícím v červnu novým volbám a náladám, které se staví proti další finanční pomoci této zemi existuje hrozba, že Athény budou donuceny opustit eurozónu. V interview pro Sunday Telegraph uvedl Richard Ward: „Lloyd´s se potřebuje připravit i na tuto eventualitu.“ Konstatoval, že Lloyd´s bude zajišťovat pojistné nároky větším počtem měn. Ward je jeden z prvních šéfů velké britské společnosti, který otevřeně připustil plánování pro případ konce eura.


Ward: „Trochu se o Evropu bojím"

Řecko přijalo tuhá úsporná opatření výměnou za dva několikamiliardové záchranné balíčky, ale po pěti letech recese je vidět, že Řekové jsou stále více v opozici proti politikům, kteří zavádějí úsporná opatření. Mnoho analytiků je toho názoru, že Řecko možná opustí od úsporných opatření a bude nuceno opustit euro, zejména pokud levicový blok Syriza, který skončil druhý v řeckých volbách 6. května, 17. června vyhraje. To může potenciálně spustit run na banky a to nejen v Řecku, ale i ve všech státech eurozóny.

„Nemyslím si, že pokud by Řecko opustilo euro, tak by to vedlo ke kolapsu eurozóny, ale musíme se připravit i na tuto eventualitu,“ uvedl Ward a dodal: „Trochu se o Evropu bojím.“

V březnu Lloyd´s ohlásil ztrátu ve výši 516 miliónů liber za rok 2011, a to vinou loňského roku, který přinesl nejhorší katastrofy, jako například zemětřesení a tsunami v Japonsku a zemětřesení na Novém Zélandu.


Další „potížisté“: Španělsko a Itálie

Řecko však není jediným problémem eurozóny. Investoři se obávají toho, co by mohlo nastat, pokud by Řecko následovaly další ekonomiky, které jsou v potížích a mezi které patří Španělsko a Itálie.

V pátek španělská Bankia oznámila, že potřebuje 19 mld. euro navíc od vlády- největší záchranný balíček v historii, neboť ona a její spolupracující regionální banky bojují s hromadou špatných půjček.

Burza padala několik minulých týdnů a euro v pátek pokleslo pod hranici 1.25 $ a to poprvé od července roku 2010.

Lloyd´s
Zdroj: Lloyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS