Matematické modely v pojišťovnictví – žijí jinde než na školách?


			Matematické modely v pojišťovnictví – žijí jinde než na školách?
11.10.2013 Pojistný trh

Pojišťovnictví umí využívat matematické modely k tomu, aby z nich stanovilo pravděpodobnost toho, že dojde k pojistné události, odhadnout lze i průměrnou výši škody, pravděpodobnost storna i nákupu nového pojištění.

Vyplývá to z odborné přednášky, kterou na téma Zobecněné lineární modely v pojišťovnictví přednesl Martin Branda z Univerzity Karlovy v Praze. Finančně přispěl Fond pro podporu vzdělávání v pojišťovnictví.

Jak vysvětlil Martin Branda, matematické modely se nevyužívají jen v pojišťovnictví, ale i v bankovnictví (simulují se kreditní rizika i pravděpodobnost nesplacení úvěru). V případě bank k tomu slouží lineární regrese.

Není bez zajímavosti, že matematické modely se rovněž využívají i v sázkařství. Podle těchto modelů se vypisují kurzy.

„Prostřednictvím modelů lze stanovit v pojišťovnictví  i sazby,“ konstatoval Branda. Je logické, že studenti si to programovat nebudou, ale měli by tomu alespoň rozumět, dodal.

Je však zřejmé, že pojišťovny před startem nového Občanského zákoníku budou zajímat přece jen poněkud jiné věci.

„Pro pojišťovny bude v současné době rozhodující, jak si poradí s novými pojmy jako je například ztráta slušnosti, ztráta radosti, i s novými riziky. Osobně nemám důvěru k matematickým modelům,“ komentoval přednášku profesor Jaroslav Daňhel z katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články