Munich Re: Ekonomické škody po přírodních katastrofách v 1. pololetí 2014


			Munich Re: Ekonomické škody po přírodních katastrofách v 1. pololetí 2014
14.7.2014 Pojistný trh

Přírodní katastrofy nezpůsobily za první pololetí roku 2014 celosvětově vysoké ztráty. Celkové ekonomické ztráty činily 42 miliard dolarů. Pojistné náklady na konci června - 17 miliard dolarů - byly výrazně nižší než průměr za posledních deset let. Naštěstí byl i počet úmrtí způsobených přírodními katastrofami  poměrně nízký. Nicméně, ke konci roku může počasí ovlivnit přírodní fenomén El Niño.

Během první poloviny roku zemřelo v důsledku přírodních katastrof 2700 lidí, což je mnohem nižší číslo než je v první polovině roku standardní. Došlo k asi 490 významným přírodním katastrofám. Nejvyšší ekonomické ztráty vznikly v USA (35%), poté následovala Evropa a Asie (30% každý).

"Samozřejmě, že to je dobrá zpráva, že přírodní katastrofy byly dosud poměrně mírné," řekl Torsten Jeworrek, člen představenstva zodpovědný za globální zajišťovací činnost Munich Re. "Ale neměli bychom zapomínat, že nedošlo k žádné změně v celkové rizikové situaci. Minimalizace škod musí zůstat v popředí našich úvah."

Sněhové bouře v Japonsku a Severní Americe

Vliv ztrát bylo jasně prokázán na dvou sněhových bouří v Japonsku. Tyto únorové bouře, které postihly Tokio a zejména centrální Japonsko, přinesly celkové ztráty ve výši kolem 5 miliard dolarů a pojistné náklady celkem ve výši 2,5 miliard dolarů a byly v první polivně roku nejnákladnější přírodní katastrofou na celém světě.

Rekordní zima v Severní Americe také způsobila značné ztráty, především v důsledku extrémně nízkých teplot a hustého sněžení na mnoha částech USA a Kanady. Náklady z vánic činily v USA 3,4 miliard dolarů. Nejdražší sněhová bouře byla v prvním lednovém týdnu: škody samotné bouře činily 2,5 miliard dolarů, z nichž 1,7 miliard dolarů šlo z pojištění. V mnoha případech měla krutá zima těžký dopad na podnikání, protože firmy byly nuceny zastavit výrobu.

Podle Petera Hoppe, vedoucí výzkumného oddělení geologických rizik, existuje souvislost mezi zimními extrémy počasí na severní polokouli. "Tyto extrémy - s těžkými zimními podmínkami v Severní Americe a Asii, a mimořádně mírnou zimou napříč velkou částí Evropy - byly způsobeny významnými a dlouhými meandry v proudění," řekl Hoppe. "Vědci stále intenzivně debatují o tom, zda takové trvalé změny v proudech, a tedy i frekvence těchto extrémních a přetrvávajících povětrnostních podmínek, může v budoucnosti zvýšit změny klimatu."

Záplavy v Evropě

Mírné zimy v Evropě přispěly k rozsáhlým záplavám v Anglii, které trvaly do února. Postihly hlavně venkovské oblasti. Celkové škody zůstaly v přijatelném limitu ve výši 1,3 miliard dolarů, pojistné náklady byly 1,1 miliard dolarů. 

V květnu postihly těžké záplavy Balkán, stejně jako východ Rumunska, a způsobily značné hospodářské ztráty. Intenzivní srážky v tomto období nejsou neobvyklé, ale nížkotlaký systém Yvette vytvořil mimořádně těžké a trvalé srážky. Na mnoha místech dosáhly srážky nejvyšší úrovně od začátku měření před více než 100 lety. Vysoké hladiny řek způsobily celkové ekonomické ztráty ve výši 4 milard dolarů.

Bouřková fronta prošla přes západní Německo dne 9. června. Těžké škody byly způsobené větrem, bouří a krupobitím, zejména v okolí Düsseldorfu. Celkově pojistné ztráty činily 890 milionů dolarů a celkové škody byly asi 1,2 miliard dolarů. Fronta předtím prošla Francií a Belgií. Celkové ztráty v různých zemích se vyšplhaly na 3,1 milard dolarů, z nichž 2,5 miliard byla pojištěna.

Tornáda v USA

Sezóna tornád v USA, která vrcholí od května do července, byla více než podprůměrná. Meteorologická agentura NOAA zaznamenala ke konci června 721 tornád. V letech 2005 až 2013 byl průměr 1026. Nicméně, některá tornáda způsobila značné škody. Video ze dne 17. června ukázalo extrémně vzácné dvojité tornádo ve státě Nebraska. Dvě tornáda byla obě zařazena na druhé nejvyšší úrovni 4, s rychlostí větru nad 260 km / h, a způsobila vážné škody v malém městečku Pilger.

Sezóna tornád v USA, která vrcholí od května do července, byla více než podprůměrná. Meteorologická agentura NOAA zaznamenala ke konci června 721 . V letech 2005 až 2013 byl průměr 1026. Nicméně, některá tornáda způsobila značné škody. Video ze dne 17. června ukázalo extrémně vzácné dvojité tornádo ve státě Nebraska. Dvě tornáda byla obě zařazena na druhé nejvyšší úrovni 4, s rychlostí větru nad 260 km / h, a způsobila vážné škody v malém městečku Pilger.

Během zbytku roku budou výkyvy počasí pravděpodobně ukazovat rostoucí vliv z ENSO (El Niño Southern Oscillation) a může ovlivnit chování počasí v mnoha částech světa. V současné době to vypadá, že se bude El Niño vyvíjet na podzim.

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články