Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu


			Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu

Po pěti letech byly tento týden zrušeny sankce proti Íránu, na což s netrpělivostí čekalo mnoho společností z ČR, které na tomto  trhu vidí velký potenciál. Ti si však budou muset počkat, neboť ČNB pojišťování do této a dalších rizikových zemí, zakázala.

Na stupni rizikovosti zemí, spadá Írán ve škále OECD do kategorie 7. A to se nelíbí České národní bance. Po mnohaměsíční kontrole řízení rizik vyšla pojišťovna EGAP s čistým štítem a o to víc jí vzniklá situace trápí. Generální ředitel EGAP Jan Procházka bude nyní se zástupci ČNB jednat žádat o výjimku pro Írán.

Jádro pudla je v tom, že se máme řídit podle dvou zákonů – zákonu o pojišťovnictví a zákonu 58 o podpoře exportu. Otázkou tedy je, zda jsme typická pojišťovna, nebo státní instituce podporující export. A ČNB jako regulátor nás bere jako klasickou pojišťovnu,“ uvedl Procházka pro Hospodářské noviny.

Paradoxem je, že to byl právě EGAP, kdo jako první nabídl českým firmám předběžné přijímání žádostí o vývoz do Íránu letos v létě. EGAP také ČNB požádal v případě Íránu o výjimku. Navíc prý bude OECD jednat o změně rizikovosti jednotlivých zemí. Kde by se požádalo o přesun Íránu ze sedmé do šesté kategorie, čímž by na ní omezení ze strany ČNB neplatilo.

Zatím jsme neobdrželi žádnou závaznou žádost o pojištění a ze zkušenosti víme, že zpracování případů v Íránu bude též vyžadovat určitou dobu. Zahraniční úvěry musí v Íránu schvalovat centrální banka a ministerstvo financí, které samozřejmě mají své administrativní postupy a schvalovací lhůty. Očekáváme tedy, že první případy do Íránu dozrají v době, kdy opaření ČNB bude již staženo,“ uzavírá Procházka.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články