Nedobytné úvěry České exportní banky dosahují téměř 16 miliard korun


			Nedobytné úvěry České exportní banky dosahují téměř 16 miliard korun

Ministerstvo financí chystá prověrku hospodaření v České exportní bance. Uvedl to dnes Český rozhlas. Ministerstvo bude chtít vědět, jak je možné, že má banka velké množství nedobytných úvěrů, které podle ministra financí Abdreje Babiše dosahují skoro 16 miliard korun.

O podezřelé úvěry České exportní banky (ČEB) se od ledna tohoto roku zajímá policie. Jde například o úvěry spojené se stavbou skláren na Ukrajině, dále obchodním centrem v Rusku, luxusním hotelem v Tunisku či realitními obchody v Číně. 

Ministerstvo financí bude podle Babiše zajímat důvod množství nedobytných pohledávek i to, zda hrozí, že přibudou další. První výsledky kontroly ministerstva financí by měly být k dispozici na jaře.

Banka se kontrole ministerstva financí nebrání. „V rámci pravidel, které jako banka musíme respektovat, samozřejmě vždycky uvítáme kvalifikovaný výkon akcionářských práv,“ uvedla mluvčí banky Věra Dušková.  

Andrej Babiš již dříve prohlásil, že chce aby Českou exportní banku a EGAP řídilo pouze Ministerstvo financí. Tím by připravil o pravomoci ostatní resorty. V dozorčí radě ČEB a EGAP jsou nyní zástupce ministerstev financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství. Převod kompetencí obou institucí by mohl vadit hlavně ministerstvu průmyslu.

 

Český rozhlas, redakce

Zdroj: Český rozhlas

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články